DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
4
4

Saudzējot Dortmaņa lobēliju, Ummja ezerā drīkstēs peldēties tikai vasaras beigās

Lai saudzētu reto un īpaši aizsargājamo ūdensaugu Dortmaņa lobēliju, no 1. jūnija līdz 15. augustam noteikts liegums peldēties Piejūras dabas parkā esošajā Ummja ezerā. Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) aicina šajā laikā atpūtai uz un pie ūdens izvēlēties citas ūdenstilpnes tuvākajā apkārtnē, piemēram, Lilastes ezeru, Dzirnezeru, Pulksteņezeru, Kadagas ezeru, Lielo un Mazo Baltezeru vai Rīgas jūras līča pludmali.

Pie Ummja ezera lieguma laikā būs izvietotas informatīvās zīmes par aizliegumu, un tā ievērošanu regulāri kontrolēs pārvaldes inspektori un Carnikavas novada pašvaldības policija.

Dortmaņa lobēlija ierakstīta Latvijas un Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā. Latvijas Sarkanajā grāmatā tā ir 1. kategorijā, kurā iekļautas izzūdošās sugas. Šis augs ir vienīgā Latvijā sastopamā lobēliju dzimtas suga, kas ir ļoti reta un tādēļ īpaši aizsargājama. Ūdensaugs ir īpaši tīru ezeru indikatorsuga. Pēdējo 100 gadu laikā ezeru aizaugšanas un ūdens piesārņošanas dēļ augs izzudis ļoti daudzos Latvijas ezeros, mūsdienās Ummja ezers ir viens no retajiem Latvijā vēl atlikušajiem dzidra ūdens ezeriem.

Mazā, trauslā puķīte Dortmaņa lobēlija ir pielāgojusies dzīvei ūdenī. Tā sakņojas ezera dibenā pavisam nelielā dziļumā, tāpēc pārsvarā sastopama ezera piekrastē. Jūlijā tā paceļ virs ūdens 40–70 cm garu stublāju un zied ar baltiem ziediem, nobriedinot sēklas virs ūdens.

Dortmaņa lobēlijas lielākais drauds ir ezera ūdens piesārņošana ar organiskas izcelsmes piesārņojumu, kas ūdenstilpēs pārsvarā nonāk tieši lielā peldētāju skaita dēļ. Ummja ezerā pārmērīgās rekreācijas noslodzes dēļ ūdens krāsa jau ir nomainījusies no zilganzaļas uz zaļganu, bet ūdens dzidrība samazinājusies no 6 metriem 1906. gadā uz 3 metriem 2017. gadā.

Lai netraucētu šī trauslā un neparastā auga ziedēšanu, jau 15 gadus ir spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 204 “Dabas parka “Piejūra” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”, kuros noteikts aizliegums peldēties un atrasties ar laivu Ummja ezerā no 1. jūnija līdz 15. augustam.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU