DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. martā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Ārlietu ministrs: aizsardzības izdevumu pozīcija nav pakļaujama ES budžeta deficīta kritērijiem

2022. gada 22. martā Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Briselē piedalījās Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes sanāksmes sēdē, kuras laikā diskutēja par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statūtu un finansēšanas regulas pārskatīšanu, 24.25. marta Eiropadomes sagatavošanu, kā arī Konferenci par Eiropas nākotni.

Pārrunājot Eiropadomē izskatāmos jautājumus, E. Rinkēvičs aicināja neattiecināt aizsardzības izdevumu pozīcijai ES pieļaujamā budžeta deficīta kritērijus. Šī pozīcija būtu jāsalāgo ar reālajām šī brīža vajadzībām pasaulē, ņemot vērā karadarbību Ukrainā un drošības situāciju reģionā.

Sanāksmē E. Rinkēvičs izteica Latvijas atbalstu Francijas prezidentūras priekšlikumam grozīt Eiropas Parlamenta un Padomes regulu par Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu statūtiem un finansēšanu. Priekšlikumā ir ietverta jauna norma, kas paredz, ka referendumu kampaņu finansēšanai neizmanto Eiropas politisko partiju un Eiropas politisko fondu finansējumu no ES vispārējā budžeta vai citiem avotiem. Turpretī tiktu paredzētas ciešākas sadarbības tiesības ar nacionālajām partijām, lai paustu Eiropas politisko domu vēlētājiem.

E. Rinkēvičs akcentēja, ka ir svarīgi nodrošināt partiju finansēšanas caurskatāmību. Tāpat jāapzinās riski, ka ārvalstu iejaukšanās var apdraudēt ES vērtības un demokrātiskos procesus. Arī ziedojumi vai biedru iemaksas no valstīm ārpus ES nav pieņemamas, jo tieši ārēja iejaukšanās rada riskus ES valstu demokrātijai un institūcijām. “Eiropas politisko partiju un fondu finansējumam jābūt pēc iespējas pārredzamākam. Tāpēc mēs atzinīgi vērtējam vienprātību, kas panākta, pamatojoties uz Francijas prezidentūras priekšlikumu,” akcentēja ministrs.

Runājot par Konferenci par Eiropas nākotni, ārlietu ministrs pauda gandarījumu par plašo eiropiešu ideju un priekšlikumu kopumu. “Uzskatām, ka konferences gala ziņojumā skaidri jāiezīmē turpmāk veicamie soļi pilsoņu izvirzīto rekomendāciju ieviešanā. Pēc Konferences noslēguma Eiropas Savienības institūcijām ir jālemj par pilsoņu izteikto ideju ieviešanu atbilstoši Eiropas Savienības līgumos noteiktajām procedūrām. Būtiski nodrošināt atklātību un pārskatāmību pilsoņu izvirzīto rekomendāciju ieviešanā, nodrošinot regulāru atgriezenisko saiti,” sacīja E. Rinkēvičs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU