DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. novembrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Par vairāk nekā piektdaļu audzis aizsargāto lietotāju skaits

Aizsargātā lietotāja datu informācijas sistēmas ieviešanas pirmajos divos mēnešos par vairāk nekā piektdaļu jeb 20 tūkstošiem pieaudzis aizsargāto lietotāju, kam pienākas elektroenerģijas rēķina samazinājums, skaits. Tendence skaidrojama ar faktu, ka valsts, izmantojot tās rīcībā esošo informāciju, automātiski identificē atbalsta saņēmējus un nav nepieciešama pieteikšanās tā saņemšanai.

“Ieviešot un uzsākot aizsargātā lietotāja datu informācijas sistēmu, nepilnu divu mēnešu laikā esam uzlabojuši ne vien datu iegūšanas procesu, kas parāda pieaugumu aizsargāto lietotāju skaitā, bet arī pilnībā automatizējuši atbalsta saņemšanu. Līdz ar to ģimenes un personas, kas atbilst aizsargātā lietotāja statusam, automātiski saņem valsts atbalstu ikmēneša elektrības rēķinu nomaksai. Turklāt, sākot ar novembra rēķiniem visām aizsargātā lietotāja grupām tiks dubultots un pat trīskāršots atbalsta apmērs, tādējādi kompensējot straujo elektroenerģijas cenu kāpumu. Vienlaikus aicinu arī  citus elektroenerģijas tirgotājus, kas šobrīd vēl nav iesaistījušies atbalsta īstenošanas mehānismā, būt sociāli atbildīgiem un ņemt dalību pakalpojuma sniegšanā, lai mēs varētu nodrošināt atbalstu visiem aizsargātājiem lietotājiem,”   norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

“Šobrīd redzam, ka konceptuālās pieejas maiņa atbalsta saņemšanai ir ļāvusi aptvert un identificēt plašāku aizsargāto lietotāju loku. Atbalsta nodrošināšanā īpaši būtiska loma ir elektroenerģijas tirgotājiem. Līdz ar jaunās sistēmas ieviešanu ikviens elektroenerģijas tirgotājs ir aicināts pievienoties un saviem klientiem sniegt aizsargātā lietotāja pakalpojumu, tādējādi dodot iespēju visiem, kuriem pienākas  aizsargātā lietotāja statuss, saņemt valsts paredzēto atvieglojumu,” uzsver BVKB direktore Svetlana Mjakuškina.

Šā gada 1. septembrī darbību uzsāka jauna Aizsargātā lietotāju datu informācijas sistēma (ALDIS), kuras pārzinis ir Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB). Sistēma apkopo informāciju par aizsargātajiem lietotājiem un sniedz datus elektroenerģijas tirgotājiem par personām, kurām pienākas atbalsts elektroenerģijas rēķinu samazinājumam. Aizsargāto lietotāju lokā ietilpst daudzbērnu ģimenes, personas ar I grupas invaliditāti, ģimenes ar bērniem, kuriem ir invaliditāte, un maznodrošinātas mājsaimniecības.

Izvērtējot BVKB rīcībā esošos datus pirms un pēc ALDIS ieviešanas, redzams, ka šā gada augustā aizsargāto lietotāju skaits, kas saņēmuši atbalstu, bija 71 209, bet jau oktobrī to skaits pieaudzis par vairāk nekā 20 tūkstošiem lietotāju un sasniedzis 91 893. Analizējot atbalstu saņēmušo aizsargāto lietotāju datus pa grupām, secināms, ka par  61% pieaudzis personu ar I grupas invaliditāti un ģimeņu ar bērniem, kuriem ir invaliditāte, skaits, par 50% palielinājies daudzbērnu ģimeņu skaits, bet par 3% trūcīgo un maznodrošināto mājsaimniecību skaits.

Tas skaidrojams ar konceptuālu pieejas maiņu – atbalsta saņemšanai vairs nav jāpiesakās. Informācija par aizsargātajiem lietotājiem šobrīd tiek iegūta no citām valsts informācijas sistēmām, kas automātiski identificē atbalsta saņēmējus, aprēķina atbalsta apjomu un nodod datus elektroenerģijas tirgotājiem. Protams, ir izņēmumi1, un tiek meklēti risinājumi datu automatizācijai. Tāpat jāatgādina, ka aizsargātā lietotāja pakalpojumu līdz 1. septembrim nodrošināja tikai viens elektroenerģijas tirgotājs. Turpretī šobrīd atbalstu aizsargātajiem lietotājiem nodrošina jau divi uzņēmumi - A/S “Latvenergo” un SIA “Tet”, un arī citi tirgotāji tiek aicināti to darīt. Tirgus ir kļuvis atvērts ikvienam elektroenerģijas tirgotājam, līdz ar to neierobežojot lietotāju izvēli vai konkurenci.

Papildus atgādinām, ka Ministru kabinets š.g. 19. oktobra sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas rosinātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr.345 “Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma noteikumi”, kas paredz no š.g. 1. novembra visām aizsargātā lietotāja grupām par 10 EUR tiek palielināts atbalsts norēķiniem par elektroenerģiju, tādējādi kompensējot šobrīd vērojamo straujo elektroenerģijas cenu kāpumu. Par patērēto elektroenerģiju novembrī atbalsts tiks piešķirts decembra sākumā saņemtajos rēķinos.

Iedzīvotāji papildu jautājumu gadījumā var sazināties ar BVKB Energoresursu informācijas sistēmas attīstības nodaļu, rakstot elektroniski aldis.sistema@bvkb.gov.lv.

1 Piemēram, lai nodrošinātu atbalsta saņemšanu daudzbērnu ģimenēm, kurās vismaz viens bērns vecumā no 18 līdz 24 gadiem mācās vai studē ārzemēs, ir ieviests manuāls risinājums. Lai saņemtu atbalstu, vienam no vecākiem jāvēršas ar iesniegumu BVKB, norādot savu vārdu, uzvārdu, personas kodu un Latvijas Goda ģimenes apliecības kopiju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU