DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. novembrī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Centrālā vēlēšanu komisija nereģistrē parakstu vākšanai likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā”

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) piektdien, 2021. gada 12. novembrī, nolēma atteikt politiskās partijas “Latvija pirmajā vietā” iesniegtā likumprojekta “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” reģistrāciju, jo vairākums – pieci no deviņiem – komisijas locekļiem uzskatīja, ka likumprojekts pēc satura nav uzskatāms par pilnīgi izstrādātu un tādējādi to nevar reģistrēt parakstu vākšanai.

Saskaņā ar likumu “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” CVK lēmums jāpieņem 45 dienu laikā no likumprojekta saņemšanas dienas, izvērtējot iniciatīvas grupas atbilstību likuma prasībām un to, vai likumprojekts ir pilnībā izstrādāts pēc formas un satura.

Atbilstoši tiesu praksei likumprojektu nevar uzskatīt par pilnīgi izstrādātu pēc satura, ja tas paredz izlemt tādus jautājumus, kuri vispār ar likumu nav regulējami, vai kuri pieņemšanas gadījumā nonāktu pretrunā ar Satversmē ietvertajām normām, principiem un vērtībām vai Latvijas starptautiskajām saistībām.  

Pēc CVK lūguma viedokli par rosināto likumprojektu sniedza Latvijas Republikas tiesībsargs, Saeimas Juridiskais birojs un Tieslietu ministrija.

Izskatot šo jautājumu, CVK apmierināja iesniedzēju lūgumu, pieņemot lēmumu par likumprojekta reģistrāciju, neņemt vērā Tieslietu ministrijas viedokli, jo ministrija ir gatavojusi grozījumus spēkā esošajai likuma redakcijai.

Savukārt tiesībsarga un Saeimas Juridiskā biroja viedokļi bija pretēji. Tiesībsarga ieskatā likumprojekts “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” nav uzskatāms par pilnībā izstrādātu pēc formas un satura un līdz ar to neatbilst Satversmes 78. pantā ietvertajam nosacījumam par pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu.

Savukārt Saeimas Juridiskais birojs, pārbaudot likumprojekta atbilstību, CVK bija norādījis, ka neatrod tajā tādus trūkumus, kas liegtu to atzīt par pilnībā izstrādātu likumprojektu Satversmes 78. panta izpratnē. Vienlaikus birojs pauda viedokli, ka “to, vai tiesību norma ir saprātīga, vēlama un vajadzīga, kā arī tās iespējamo pozitīvo vai negatīvo ietekmi uz sabiedrību, ir tiesīgi izvērtēt vēlētāji politiskā procesā, atbalstot vai neatbalstot attiecīgo iniciatīvu.”

Iepazīstoties ar viedokļiem un uzklausot likumprojekta iesniedzēju argumentāciju,  CVK ar vienas balss pārsvaru likumprojekta “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” reģistrēšanu parakstu vākšanai atteica.

CVK lēmumu viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas iniciatīvas grupa var pārsūdzēt Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā.

Uzziņai

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, līdz 28. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU