DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. novembrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss izceļ kvalitatīvus sakaru pakalpojumus un e-pakalpojumu pieejamību publiskajā sektorā

Latvijā ir spēcīgi attīstīta telekomunikāciju pakalpojumu pieejamība un digitālie publiskie pakalpojumi - par to liecina 2021. gada 12.novembrī publicētais Eiropas Komisijas veidotais Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI), kas nosaka digitālas ekonomikas un sabiedrības attīstības līmeni ES dalībvalstīs. Kopumā DESI Latvija sasniegusi 17.vietu starp ES valstīm.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs: “Īstenojot Digitālās transformācijas pamatnostādnes, kas kalpos par ceļa karti valsts, sabiedrības un tautsaimniecības digitālās attīstības veicināšanai, mēs spēsim mazināt Latvijas sabiedrībā esošo digitālo plaisu. DESI pārskatā redzams, ka iedzīvotāju digitālās prasmes un uzņēmumu digitalizācija joprojām Latvijā nesasniedz ES vidējos rādītājus. Tajā pašā laikā esmu gandarīts par augošo iedzīvotāju skaitu, kas uzticas e-pakalpojumiem, kuru kvalitāte un pieejamība ir augstāka kā vidēji Eiropā.”

DESI pārskatā izcelti Latvijas rādītāji telekomunikāciju pakalpojumu pieejamības jomā, kas ir priekšnosacījums digitālās transformācijas īstenošanai. Latvijai ir ļoti spēcīgs platjoslas pārklājums (93%), kas ir krietni virs ES vidējā (87%).  Valstī ir gandrīz pilnīgs 4G pārklājums (99,9%) un augsta gatavība 5G sakaru tehnoloģijas ieviešanai.

Latvijai ir labi rādītāji digitālo publisko pakalpojumu sadaļā, sasniedzot 10.vietu starp ES valstīm. Šo rezultātu veido 4 apakšrādītāji, kuros attiecīgi Latvija sasniegusi: 6. vietu e-pārvaldes lietotāju, 6. vietu daļēji automātiski aizpildītu veidlapu  izmantošanā; 6. vietu pakalpojumu pabeigšanā tiešsaistē; 18. vietu atvērtajos datos, bet e-pārvaldes pakalpojumos uzņēmumiem (tostarp pārrobežu) Latvija ar 85% ir nedaudz virs ES vidējā (84%).

Šajā jomā jāuzsver, ka e-pārvaldes vide ir labi sakārtota, ļaujot pilnībā integrēt digitālos risinājumus. Ministrija aktīvi strādā pie tā, lai turpinātu uzlabot iedzīvotāju iespējas izmantot pieejamus un ērtus e-pakalpojumus. Tiek īstenots VARAM 2020.gadā izstrādātais “Publisko pakalpojumu pilnveides plāns 2020 – 2023.gadam”, lai stiprinātu digitālos publiskos pakalpojumus, uzlabojot: proaktīvu pakalpojumu sniegšanu, lietotāju orientētu pieeju, kas balstīta uz svarīgākajiem dzīves notikumiem (dzīves situācijām), koordinētu un integrētu pieeju pakalpojumu izstrādē, pārrobežu pakalpojumus, digitālus un digitālus principus.

DESI novērtējuma rezultāti rāda, nepietiekami attīstītas ir iedzīvotāju digitālās prasmes, kas nepieciešamas, lai izmantotu digitālā laikmeta iespējas un ir būtisks nosacījums produktivitātes pieauguma veicināšanai uzņēmējdarbībā. Pamata digitālās prasmes ir mazāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju (43%) un digitālās prasmes, kas ir augstākas par pamata prasmēm, ir vien ceturtdaļai iedzīvotāju  (24%).

Savukārt IT specialitātes universitāšu absolventu skaits Latvijā ir virs ES vidējā, turklāt starp absolventiem sievietes sastāda 23%, apsteidzot ES vidējo (19%). Vājā izpratne par digitalizāciju sabiedrībā izraisa arī nespēju šīs tehnoloģijas pilnvērtīgi izmantot darba racionalizēšanai un uzņēmējdarbības efektivizēšanai. Gandrīz pusei Latvijas uzņēmumu ir bijušas grūtības aizpildīt digitālo lietu speciālistu vakances.

Latvijas uzņēmumiem joprojām pieejamas ir daudz neizmantotas digitālo risinājumu iespējas. Sadaļā tehnoloģijas integrācija uzņēmējdarbībā Latvija ierindojas 23.vietā – mākoņpakalpojumus izmanto 18%, lielo datu tehnoloģijas izmanto 9%, sociālos medijus – 19% uzņēmumu. Tikai 11% mazo un vidējo uzņēmēju pārdod savas preces tiešsaistē un tikai 7% no mazo un vidējo uzņēmumu apgrozījuma veido e-komercija.

Lai to risinātu, šī gada 6 jūlijā tika apstiprinātas VARAM izstrādātās Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021. – 2027. gadam, kurās iekļauta sadaļa “Digitālās prasmes un izglītība”, kas veidos vienotu pieeju digitālo prasmju attīstībai sabiedrībā: bērniem un jauniešiem, personām ar invaliditāti, senioriem, uzņēmējiem un darbiniekiem, valsts pārvaldes darbiniekiem, informācijas un komunikācijas jomas profesionāļiem un izglītības darbiniekiem, u.c. sabiedrības grupām.

Ar pilno ziņojumu var iepazīties šeit - https://www.varam.gov.lv/lv/media/29250/download

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU