DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. novembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Latvijas uzņēmējus 2022.gadā satrauc augstās darbaspēka izmaksas un iespējamie ierobežojumi saistībā ar COVID-19 pandēmijas izplatīšanos

Lai arī EUROCHAMBRES 29. ikgadējā ekonomikas aptaujā 52 tūkstoši uzņēmumi no 26 pasaules valstīm pauduši pārliecību, ka 2022. gadā notiks atgūšanās no COVID-19 pandēmijas, Latvijas uzņēmējus satrauc augstās darbaspēka izmaksas un dara bažīgus iespējamie darbības un pārvietošanās ierobežojumi saistībā ar pandēmijas izplatīšanos, kā arī pārtraukumi piegādes ķēdēs. EUROCHAMBRES aptaujā piedalījās 299 Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) biedri.

 

Par galveno izaicinājumu ekonomikas izaugsmei 2022. gadā Latvijas uzņēmēji minējuši darbaspēka izmaksas, kvalificētu darbinieku trūkumu, enerģijas un izejmateriālu cenu pieejamību. Tāpat viņus satrauc finansēšanas nosacījumi, ilgtspējas prasības un uzņēmumu digitalizācija. Uzņēmēji norādījuši, ka saistībā ar COVID-19 izraisītās pandēmijas izplatīšanos, arī nākamajā gadā varētu sagaidīt uzņēmējdarbības un pārvietošanās ierobežojumus, kam sekos patērētāju paradumu maiņa, pārtraukumi piegādes ķēdēs, grūtības izpildīt parādsaistības un pielāgoties attālinātajam darbam.

“Kamēr mēs pakāpeniski uzsākam jaunu ekonomikas posmu, joprojām saglabājas līdz šim nepieredzētu apdraudējumu un pieaugošu risku iespējamība,“ secina EUROCHAMBRES priekšsēdētājs Kristofs Leitls (Christoph Leitl).

EUROCHAMBRES sagaida, ka 2022. gada rādītāji būs labāki, salīdzinot ar šo gadu, sniedzot visai uzņēmējdarbības videi pozitīvas cerības saistībā ar atlabšanas procesa ātrumu. Aptaujātie Eiropas uzņēmēji uzskata, ka nākamgad vislielākais izaicinājums būs enerģijas un izejmateriālu cenu pieejamība, kā arī neskaidrība par darba tirgus pielāgojumiem, ko izraisījis kvalificēta darbaspēka trūkums un vispārējs darbaspēka izmaksu  pieaugums.

“Kamēr citviet pasaulē COVID-19 vīrusa izplatība ir mazinājusies vai tā izplatība kļuvusi kontrolētāka, ļaujot uzņēmējiem atsākt savu darbību pilnvērtīgāk, Latvijā uzņēmējus nākamajā gadā dara bažīgus iespējamie darbības ierobežojumi saistībā ar pandēmijas izplatīšanos, pārtraukumi piegādes ķēdēs un pārvietošanās ierobežojumi. Vērtējot Latvijas uzņēmēju noskaņojumu saistībā ar šī brīža situāciju – bažas noteikti ir pamatotas. Tāpēc politikas veidotājiem ir jādara viss iespējamais, lai nākamā gada uzņēmēju prognozes nepiepildītos. LTRK jau ilgstoši nacionālā līmenī ir vērsusi politikas veidotāju uzmanību uz nepieciešamību mazināt darba spēka izmaksas, kā arī uz kvalificētu darbinieku trūkumu dažādākajās nozarēs un apņemas to aktīvi darīt arī turpmāk,” uzsver LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

Tā kā labi funkcionējošs vienotais tirgus ir ļoti svarīgs Eiropas uzņēmumiem un ir priekšnosacījums Eiropas globālajai konkurētspējai, EUROCHAMBRES ekonomikas apskats piedāvā ieskatu ES un valsts līmeņa politikas veidotājiem galvenajās intervenču jomās, lai panāktu uzlabojumus, atgūstoties no pandēmijas.

“EUROCHAMBRES un Eiropas valstu tirdzniecības un rūpniecības kameras turpinās intensīvi atbalstīt uzņēmumus un uzņēmējus, veicinot diskusijas par aptaujas izvirzītajām prioritātēm. Nepieciešamība operatīvi pielāgot uzņēmējdarbības vidi darbam pēc pandēmijas un reaģēt uz to līdztekus izraisīja vajadzību pēc saskaņotas Eiropas atbildes. Aicinām ES un valstu politikas veidotājus strādāt kopā ar Eiropas tirdzniecības palātu tīklu, ļaujot konsolidēt atlabšanu uzņēmējdarbībai labvēlīgākā vidē,“ saka K.Leitls.

 

Ar aptaujas rezultātiem politiķi un viedokļu līderi tiks iepazīstināti 9. novembrī Briselē.

Ar aptaujas ziņojumu un infografiku aicinām iepazīties šeit:

EUROCHAMBRES apvieno 46 Eiropas valstu Tirdzniecības un rūpniecības kameras, tostarp, LTRK, un atbalsta savus biedrus – Eiropas uzņēmējus, cenšoties radīt labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi Eiropas ekonomiskajā zonā. Organizācija apvieno vairāk nekā 20 miljonus uzņēmēju.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Pēc biedru skaita LTRK ir lielākā uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies tuvu 6000 biedru (3000 individuālie uzņēmumi un 3000 biedru no uzņēmēju biedrībām) LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2020. gadā pārsniedza 17,8 miljardus eiro.

                LTRK pārstāv savu biedru - uzņēmēju intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, kā sniedz praktisku atbalstu saviem biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.

LTRK ir pilntiesīga starptautiskā tirdzniecības un rūpniecības kameru tīklojuma - vairākus gadu simtus darbības pieredzi uzkrājušo un divdesmit miljonu visas pasaules uzņēmēju apvienojošo Eiropas Tirdzniecības un rūpniecības kameru asociācijas (EUROCHAMBRES) un Starptautiskās Tirdzniecības palātas (ICC) - biedre.

Biedrība ir viena no vecākajām Latvijas nevaldības organizācijām – LTRK ir uzņēmēju balss un atbalsts jau 80. gadu!

 

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU