DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. septembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Valsts prezidents: vērienīgās digitālās un zaļās pārmaiņas apliecina Eiropas vadošo lomu pasaulē inovāciju un tehnoloģiju jomā

15. septembrī Valsts prezidents Egils Levits piedalījās XVI Arajološas grupas sanāksmē Romā, lai kopā ar kolēģiem – Eiropas Savienības (ES) parlamentāro republiku prezidentiem – pārrunātu instrumentus stratēģiskai ES noturības veicināšanai pēc COVID-19 krīzes.

Valsts prezidents sanāksmē uzsvēra Eiropas kopējo vērtību nozīmi Eiropas stratēģiskās autonomijas stiprināšanā, “taču kopējas vērtības nenozīmē identiskas vērtības, un ir jāakceptē arī zināms vērtību plurālisms, lai svarīgos jautājumos saglabātu vienotību”.

Valsts prezidents norādīja, ka COVID-19 pandēmijas izraisītie traucējumi pasaules tirdzniecības un piegādes ķēdēs vēl vairāk akcentējuši Eiropas ārējo ievainojamību, tādēļ ir īstais brīdis strādāt pie ES noturības iespējamiem nākotnes izaicinājumiem.

“Eiropai ir vajadzīgs pilnībā funkcionējošs vienotais tirgus, kur visām dalībvalstīm ir vienādi noteikumi, tiek ievēroti godīgas konkurences principi. Dažādojot ārējās piegādes ķēdes un palielinot iekšējās spējas, jo īpaši veselības aprūpes iekārtās un farmācijā, Eiropa var kļūt izturīgāka pret turpmākajiem traucējumiem. Turklāt vērienīgās digitālās un zaļās pārmaiņas ir iespēja vēlreiz apliecināt Eiropas vadošo lomu pasaulē inovāciju un tehnoloģiju jomā. Vienlaikus ir jāapzinās, ka Eiropas labklājība un interešu aizstāvība nav iespējama bez sadarbības ar līdzīgi domājošiem partneriem,” sacīja Valsts prezidents.

Runājot par Eiropas gatavību turpmākām krīzes situācijām, Valsts prezidents uzsvēra, ka ir svarīga cieša ES koordinācija attiecībā uz draudiem, tai skaitā saziņas un informācijas aprites uzlabošana starp dalībvalstīm un ES iestādēm. “Latvija aicina apsvērt iespēju organizēt par Eiropas lietām un iekšlietām atbildīgo ministru sanāksmi par gatavību krīzei un tās pārvaldību. Mērķis būtu iegūt skaidru priekšstatu par ES institucionālo struktūru, darbībām un procesuālajiem pasākumiem krīzes situācijās. Tas palīdzētu identificēt un novērst mūsu vājās vietas, kā arī efektīvi izmantot mūsu spējas,” teica E. Levits.

Diskusijā par multilaterālisma nozīmi Valsts prezidents pozitīvi novērtēja ASV prezidenta Džo Baidena ieceri š. g. decembrī rīkot virtuālu demokrātijas samitu, kurā paredzēts pulcēt dažādu pasaules valstu līderus, pilsoniskās sabiedrības aktīvistus, uzņēmējus un filantropus. Valsts prezidents uzsvēra nacionālas valsts nozīmi Eiropas Savienībā kā demokrātijas fokusu.

Apspriežot aktuālos drošības jautājumus, tika pieminēta arī pašreizējā situācija Afganistānā. Pēc Valsts prezidenta sacītā, varas pārņemšana ietver pienākumus pieturēties pie starptautiskajām saistībām un nodrošināt visiem afgāņiem cilvēktiesības, drošību un brīvu pārvietošanos.

Arajološas grupa (Arraiolos group) ir Eiropas Savienības dalībvalstu prezidentu tikšanās, kur tradicionāli piedalās parlamentāro republiku prezidenti, kuru pienākumos neietilpst izpildvaras funkcijas. Pirmā grupas sanāksme pēc toreizējā Portugāles prezidenta Žorža Sampaio (Mr Jorge Sampaio) iniciatīvas notika 2003. gadā Portugālē, Arajološā. 2018. gada 13.–14. septembrī Latvijā norisinājās 14. Arajološas grupas neformālā sanāksme.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU