DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. septembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Rīgas zoodārzā notiks dabiskās pļavas ierīkošanas talka

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Svētdien, 12. septembrī, plkst. 13.00 Rīgas Nacionālajā Zooloģiskajā dārzā notiks projekta “Pilsētas pļavas” pirmā dabiskās pļavas ierīkošanas talka, sākot talku sezonu, kas šoruden noritēs 20 Rīgas vietās.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, Rīgas Zoodārza valdes priekšsēdētājs Jānis Rudzītis,  Latvijas Dabas fonda padomes locekle Inga Račinska un citi klātesošie iesēs un iestrādās īpašu dabisko pļavu sēklu maisījumu, lai jau nākamajā vasarā Rīgas zoodārza kameņu ekspozīcijas un savdabīgās “vientuļo bišu viesnīcas” iemītnieces varētu aplidot daudzveidīgos pļavas augus, savukārt zoodārza apmeklētāji gūs priekšstatu par vienu no apdraudētākajām dzīvotnēm Latvijā.

Neliels video sižetieskats Vietuļo bišu viesnīcas rosībā šeit: https://www.facebook.com/watch/?v=325610255748202

Projekta “Pilsētas pļavas” mērķis ir veidot ziedošas un daudzveidīgas pļavas “saliņas” pilsētvidē, tā bagātinot pilsētas bioloģisko daudzveidību un iepazīstinot iedzīvotājus ar pļavu kā ekosistēmu. Zoodārza pļava citu vidū izceļas ar to, ka tās izveide notiek vietā, kur pļava iepriekš nav bijusi un tajā tiek izmantotas dažādas inovatīvas metodes, tāpēc šo pļavu var dēvēt par unikālu dabas atjaunošanas eksperimentu. Uz jaunizveidojamā zālāja ieplaku no Vītiņu pļavām pie Liepājas tika pārnesta dabiskā zālāja velēna ar daudzveidīgu mitrzemju augu sugu sastāvu. Savukārt zālāja augstākajā daļā izkliedēta augsne no aizsargājamo ainavu apvidus “Ziemeļgauja” Valkas novadā, kas satur bagātīgu īpaši aizsargājamo biotopu sēklu banku.

Šis eksperiments būs kā pierādījums tam, cik sarežģīti, vai, varbūt, pat neiespējami ir atjaunot reiz iznīcinātu dzīvotni. Kopumā pļava kā ekosistēma veidojas vai atjaunojas daudzu gadu garumā, līdz ar to Zoodārza apmeklētājiem būs iespēja sekot līdzi šim dabas procesam un priecāties par tādiem augiem kā Sibīrijas skalbes, lielziedu vīgriezes, ārstniecības pātaines, spradzenes, pļavas bitenes, vītolu staģes, krastkaņepes, pļavas vilkmēles un citiem.

Projekts tiek īstenots Sabiedrības integrācijas fonda finansētā projekta "Dabas interešu aizstāvība Latvijas Dabas fonda darbības” gaitā sadarbībā ar projektu GrassLIFE, ko finansē ES LIFE programma.

Vairāk nekā 100 Rīgas Zooloģiskā dārza kolekcijā esošās dzīvnieku sugas ir iekļautas Pasaules Sarkanajā grāmatā un daudzas no tām ir apdraudētas tieši piemērotu dzīvotņu iznīcināšanas rezultātā, kas parāda augu un dzīvnieku nesaraujamo saikni un mijiedarbību. Jo lielāka augu daudzveidība, jo nodrošinātāka ir izdzīvošana arī lielākai dzīvnieku sugu dažādībai.

Rīgas Zooloģiskais dārzs vienmēr par vienu no svarīgākajiem darbības mērķiem ir uzskatījis līdzdalību dabas aizsardzības un vides izglītības projektos Latvijā, un zoodārzs ir patiesi pagodināts, ka Latvijas Dabas fonds par pirmās “Pilsētas pļavu” ierīkošanas talkas norises vietu izvēlējies Rīgas zoodārzu – vietu, kur katrs apmeklētājs interesantās ekspozīcijās var vērot dzīvniekus, no kuriem lielā mērā atkarīga pļavu ziedaugu izdzīvošana – kamenes un vientuļās bites.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI