DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. augustā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Grāmata “Augusta hronika” tagad pieejama arī elektroniski

Atzīmējot Latvijas neatkarības faktiskās atjaunošanas 30.gadadienu, Saeima ir sagatavojusi grāmatas “Augusta hronika” elektronisko versiju. Tajā apkopotas mūsu valsts toreizējā likumdevēja – Augstākās padomes – 1991.gada augusta vēsturisko notikumu laikā pasaules medijiem izplatītās preses relīzes, kā arī amatpersonu diplomātiskā sarakste un notikumu apskati.

Grāmata elektroniski sagatavota, jo tipogrāfijā 2016.gadā papīra formātā izdotais izdevums interesentiem vairs nav pieejams. To var lasīt Saeimas mājaslapā: https://www.saeima.lv/files/1991_gada_augusta_hronika_e-izdevums.pdf.

Izdevumā “Augusta hronika. Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana de facto” apkopoti Augstākās padomes Preses centra angļu valodā sagatavotie paziņojumi presei, amatpersonu diplomātiskā sarakste un notikumu apskati. Tā laika preses relīzes bija pieejamas gan Augstākās padomes Preses centrā akreditētajiem rietumvalstu žurnālistiem, gan izplatītas lielākajiem ārvalstu medijiem, trimdas latviešu organizācijām un ārvalstu vēstniecībām, kalpojot par uzticamu un operatīvu informācijas avotu par notikumiem Latvijā.

“Atskatoties uz grāmatā ietvertajiem notikumiem no šodienas redzespunkta, skaidri redzams pats galvenais – spriedzes, draudu un bažu piesātinātās 1991.gada augusta dienas, kā arī turpmākie iedvesmojošie notikumi veido vienu no fantastiskākajām Latvijas vēstures lappusēm. Tas ir stāsts par to, kā PSRS militārā puča laikā maza valsts spēja atjaunot pirms 50 gadiem zaudēto neatkarību, turklāt tas notika parlamentārā ceļā visas pasaules acu priekšā. Tas ir stāsts par dziļu tautas vienprātību, apskaužamu neatlaidību, nesalaužamu ticību sev un savai valstij,” grāmatas priekšvārdā uzsvērusi Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Elektroniski Saeimas mājaslapā pieejams ir arī izdevums “Janvāra hronika. Latvijas Republikas Augstākās padomes barikāžu laika preses relīzes”: https://www.saeima.lv/files/1991_January_Chronicles.pdf.

1991.gada 21.augustā Latvijas Republikas Augstākā padome, 111 deputātiem balsojot par, 13 – pret, pieņēma konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”. Šim faktam ir īpaša politiskā nozīme mūsu valsts vēsturē, jo tādējādi tika atcelts pārejas periods un noslēgta Latvijas Republikas neatkarības atjaunošana de facto. 21.augusts ir datums, kas mūsu valstij atnesa faktisko neatkarību, aizsāka valsts neatkarības reālas atjaunošanas ceļu, atjaunoja Satversmi un nošķīra Latvijas tiesību telpu no PSRS tiesību telpas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU