Pētera Čevera nacionālo partizānu grupas bunkurs atrodas Vandzenes mežā, aptuveni četrus kilometrus no autoceļa Talsi-Upesgrīva. 70 gadus pēc 1950. gada 3. februāra kauja ar čekas karaspēku šajā vietā bija 30 kvadrātmetru liela bedre, bet tagad – teju autentisks tā laika bunkurs, kurā dzīvoja 19 Pētera Čevera grupas dalībnieki. Bunkurs ir 31 kvadrātmetru plašs, tā sienas apšūtas apaļkoka pusbaļķiem un iekšiene izveidota iespējami tuvu tam, kā tā izskatījās pirms 72 gadiem. Iekšpusē izvietotas vairākas koka gultas un viens kopīgs koka galds.
“Mežsaimniecība šodien ir ne tikai materiālās, bet arī garīgās vērtības. Mūsu apsaimniekotajā teritorijā, kas ir apmēram ceturtā daļa no Latvijas, vairāk nekā 400 objekti tapuši pēc sabiedrības ierosinājuma, piemēram, Ložmetējkalns, Īles nacionālo partizānu bunkurs un tagad arī šis objekts. Mežabrāļu piemiņas vietas atjaunošanas gaitā mums bija aktīva sadarbība ar vēsturniekiem un būvniekiem par to, kā šai vietai jāizskatās. Bunkurs atjaunots iespējami tuvu vēsturiskajam, bet ievērojot šodienas drošības prasības. Lai bunkurs būtu apmeklētājiem drošs, tā karkass veidots no betona un apšūts ar apaļkoka pusbaļķiem,” stāsta LVM korporatīvo attiecību viceprezidents Edvīns Zakovics.
Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglītis norāda: “Šādi objekti Latvijā ir viena no mūsu vēstures vērtībām, kas ir nozīmīgi darbā ar skolēniem. Latvijā ir daudz šādu vietu, kas vēl jāatjauno – lai Dievs dod izturību un pacietību to īstenot. Tādu vīru, kā Pētera Čevera, varonība ļāva arī pārējiem saglabāt ticību un noticēt brīvai Latvijai.”
Pētera Čevera grupa
1950. gada 1. - 2. novembra naktī tos septiņus Čevera grupas vīrus, kuri no tā gada pavasara turējās kopā, pielietojot operatīvos līdzekļus - spēcīgas narkotiskās vielas - sagūstīja čekas aģentu-kaujinieku specgrupa. Sekoja izmeklēšana un Baltijas kara apgabala Kara tribunāls Pēterim Čeveram un vēl trijiem vecākajiem grupas dalībniekiem piesprieda nāvessodu nošaujot, trim jaunākajiem - 25 gadu ieslodzījumu soda nometnēs. Pēdējo vēl brīvībā esošo grupas dalībnieku, Artūru Kalniņu no Vandzenes pagasta Upītēm, čeka apcietināja 1952. gada 31. martā.