“Mēs apzināmies, ka bezpilota gaisa kuģi jau ir mūsu ikdiena un to izmantošana kļūs aizvien plašāka. Tāpēc LGS vēlas laikus izstrādāt risinājumus, kas, no vienas puses, BGK izmantošanu padarīs daudz ērtāku, bet, no otras puses, arī drošāku, novēršot iespējamus traucēkļus un draudus lielajai aviācijai. Esmu gandarīts, ka mums šajā jautājumā ir līdzīga vīzija ar LMT un tagad esam vienojušies par kopīgu inovatīvu risinājumu izstrādi, kas nākotnē veicinās bezpilota gaisa kuģu izmantošanu,” uzskata LGS valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš.
Memorands paredz izstrādāt eksperimentālu konceptu BGK saistošo aeronavigācijas datu izplatīšanai/piegādei digitālā formātā starp dažādām sistēmām. LGS rīcībā ir pilna informācija par Latvijas gaisa telpas struktūru un tās elementiem, ieskaitot informāciju par zonām, kurās ir ierobežoti vai aizliegti BGK lidojumi. Pašlaik dati, kas ir pieejami LGS, tiek pārvaldīti LGS centralizētajā datu vidē, bet plašā dronu pielietojuma un lielā informācijas lietotāju pieauguma rezultātā ir nepieciešams nodrošināt daudz dinamiskāku šo datu pārvaldību un izplatīšanu digitālā formātā arī ārpus LGS sistēmām. Sadarbības rezultātā ir plānots izstrādāt konceptu, lai padarītu ērtu un vienkāršu pieeju šiem datiem, pielietojot M2M (machine-to-machine) tehnoloģiju un vienlaikus nodrošinot datu kvalitāti.
Savukārt LMT prezidents Juris Binde norāda: “Attīstoties 5G un lietu interneta iespējām, bezpilota gaisa kuģi ieņems arvien nozīmīgāku lomu ne vien video filmēšanas un transporta, loģistikas nozarē vien. Tāpēc LMT ne tikai investē jaunās paaudzes tīkla infrastruktūras izbūvē. LMT arī kā IT uzņēmums attīsta risinājumus dronu satiksmes vadības un inovatīvu dronu produktu un pakalpojumu ieviešanai iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Esam jau LMT apmācījuši vairāk nekā 100 dronu pilotus, veikuši attālinātus un automatizētus dronu vadības lidojumus, t.sk. arī pārrobežu lidojumu ārpus pilota redzamības zonas, kā arī iesaistījušies starptautiskos Eiropas izpētes projektos. Nesen parakstījām nodomu protokolu par sadarbību bezpilota lidaparātu jomā ar Air Baltic, un šis ir nākamais solis, lai Latvija stiprinātos kā izcila vieta eksportspējīgu dronu inovāciju radīšanai”.