DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Apvienoto reaģēšanas spēku dalībvalstu sanāksmē pārrunās reģionālās drošības stiprināšanu

Rīt, 28. aprīlī, aizsardzības ministrs Artis Pabriks piedalīsies Lielbritānijas izveidoto Apvienoto reaģēšanas spēku (Joint Expeditionary force) dalībvalstu aizsardzības ministru sanāksmē, lai apspriestu turpmāko sadarbību reģionālās drošības stiprināšanā.

Lielbritānijas aizsardzības sekretārs Bens Volless (Ben Wallace) sanāksmes dalībniekus arī iepazīstinās ar Lielbritānijas sagatavoto visaptverošo nacionālās drošības un starptautiskās politikas pārskatu (Integrated Review), kas iezīmē valdības redzējumu par Lielbritānijas lomu pasaulē nākamajā desmitgadē, kā arī pārskatu par valsts aizsardzības nozares mērķiem turpmākajiem desmit gadiem (Defence Command Paper).

Latvija regulāri piedalās Apvienoto reaģēšanas spēku mācībās, piemēram, šī gada martā Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki Apvienoto reaģēšanas spēku sastāvā piedalījās Lielbritānijas vadītajās militārajās mācībās Baltijas jūras reģionā.

Latvijas galvenie ieguvumi, iesaistoties Apvienotajos reaģēšanas spēkos, ir sadarbības padziļināšana ar Lielbritāniju, bruņoto spēku spēju attīstība, kā arī iespēja starptautiskās militārās mācībās attīstīt praktisko partnerību, jaunas spējas un pilnveidot bruņoto spēku spēju savstarpējo savietojamību.

Lielbritānijas vadītie Apvienotie reaģēšanas spēki ir augstas gatavības spēki, kas spēj ātri reaģēt uz jebkuru krīzi jebkurā vidē, spēj īstenot pilna spektra operācijas un reaģēt uz jebkuras krīzes attīstību, lai novērstu tās iespējamo eskalāciju, tostarp, piedalīties ANO, NATO un Eiropas Savienības operācijās.

Apvienoto reaģēšanas spēku izveide ir Lielbritānijas iniciatīva, par kuras īstenošanu tika paziņots NATO samitā Velsā, kad iniciatīvas dalībvalstu aizsardzības ministri parakstīja nodoma protokolu par šo spēku izveidi. 2014. gada septembrī tika uzsākts darbs pie šo spēku struktūras izveides, uzdevumu un mērķu noteikšanas dalībvalstīm.

2015. gada 30. novembrī Lielbritānijā septiņas valstis – Lielbritānija, Dānija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Nīderlande un Norvēģija – parakstīja dibināšanas līgumu par Apvienoto reaģēšanas spēku izveidi. 2017. gadā iniciatīvai pievienojās Somija un Zviedrija, un 2021. gada 20. aprīlī par Apvienoto reaģēšanas spēku desmito dalībvalsti kļuva Islande.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU