DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. martā, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Pieteikšanās Nacionālajam nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam notiks elektroniski

Latvijas Nacionālais kultūras centrs izsludina ikgadējo pieteikumu iesniegšanu Nacionālajam nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam. Turpmāk šis process notiks elektroniski, piesakot nemateriālā kultūras mantojuma vērtības jaunajā tīmekļvietnē www.nematerialakultura.lv. Pieteikumu iesniegšanas termiņš – šī gada 15. jūnijs.

Jaunā platforma izstrādāta projekta “Kultūras mantojuma satura digitalizācija” ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vietni izveidojis Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru un SIA “Datorzinību centrs”.

“Šo vietni esam gaidījuši kopš Nacionālā nemateriālās kultūras mantojuma saraksta tapšanas sākuma 2017. gadā,” stāsta LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere. “Ļoti nopietni strādājām pie tā, lai pieteikumu sagatavošanas un iesniegšanas process vietnē būtu salīdzinoši vienkāršs un tehniski skaidri strukturēts, lai pieteicēji rakstīšanas gaitā varētu ērti saņemt ekspertu konsultāciju.” Pavasarī plānoti informatīvi praktiski semināri par pieteikumu sagatavošanu un iesniegšanu jaunajā platformā. Semināru norises laiki tiks izziņoti drīzumā.

Jaunajā vietnē arīdzan iespējams iepazīties ar NKM sarakstā jau iekļautajām vērtībām, kā arī skatīt nozares dokumentus. Tās saturs tiks regulāri papildināts ar aktuālo informāciju NKM aizsardzības un attīstības jomā.

Nacionālajā NKM sarakstā ik gadu tiek iekļauti elementi, kas NKM likuma izpratnē ir valsts aizsargājamas vērtības. To nonākšanai sarakstā ir plašs attiecīgās kopienas atbalsts un līdzdalība. Pašlaik sarakstā ir 24 elementi: Carnikavas nēģu ķeršana un apstrāde, Stikla pūšana Līvānos, Gaujas plostnieku amata prasmes, Maija dziedājumi Ziemeļlatgalē un Dagdas novadā, Ieviņa ermoņiku un Pēterburģenes spēle, Pededzes pareizticīgo iedzīvotāju kāzu rituāls un citi, tostarp vairākas – Suitu, Lībiešu, Rucavas un Upītes – kultūrtelpas. Sarakstam iesniegtos pieteikumus izvērtē Nemateriālā kultūras mantojuma padome, pieaicinot ekspertus.

“Nemateriālais kultūras mantojums ir zināšanas, prasmes un paražas, ko nododam no paaudzes paaudzē, no meistara māceklim, tādējādi saglabājot nākotnei. Šī iniciatīva ir aktuāla visā pasaulē, jo mūsdienu globalizācijas laikā cilvēkiem ir svarīgi saglabāt savu identitāti un uzvērt savas kultūras unikalitāti,” teic G. Lancere.

Par pieteikumu iesniegšanu sarakstam interesenti aicināti konsultēties LNKC, kontaktpersonas: Gita Lancere (67228985;  gita.lancere@lnkc.gov.lv), Evelīna Vanaga (28611731, evelina.vanaga@lnkc.gov.lv).

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU