DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. novembrī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM ārkārtas revīzijās vērtēs pašvaldību kapitālsabiedrību pārraudzību

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) veiks ārkārtas finanšu revīziju pašvaldībās par to darbībām kapitālsabiedrību uzraudzībā, kontrolē un darbības novērtēšanā.

VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs (AP!): “Skandāli Rīgas kapitālsabiedrībās, Valsts kontroles atklātie pārkāpumi Talsu pašvaldības uzņēmumos mazina priekšstatu par saimniecisku un atklātu rīcību ar sabiedrības resursiem un vispārējai pašvaldību īpašumā esošo aktīvu pārvaldībai prasa pievērst pastiprinātu uzmanību. Kapitālsabiedrības atbild par ievērojamu daļu iedzīvotājiem ļoti būtiskām funkcijām. Svarīgi ir sabalansēt kopējo sabiedrisko labumu ar kapitālsabiedrību interesēm. Šī atbildība un atklātie pārkāpumi VARAM liek īpaši koncentrēties tieši uz to, kā pašvaldības pārrauga savas kapitālsabiedrības, stiprināt caurskatāmāku un efektīvāku pārvaldības modeli.”

Revīzijas mērķis ir izvērtēt pašvaldības kā kapitāla daļu turētāja likumā “Par pašvaldībām” noteikto pienākumu izpildi pašvaldības kapitālsabiedrību efektīvas pārvaldības, racionālas un ekonomiski pamatotas resursu izmantošanas, labas korporatīvās pārvaldības principu ievērošanā, un līdzdalības nosacījumu ievērošanā, kas noteikti Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā, īpaši vērtējot kapitāla daļu turētāja pārstāvja lēmumus, kā arī finanšu līdzekļu izlietojumu apstiprinātajam budžetam un tāmēm, un komunālo pakalpojumu tarifu aprēķinu atbilstību tiesību aktiem.

Jautājums par pašvaldību komercsabiedrību darba tiesiskumu nokļuva īpašā VARAM uzmanības lokā, kad 2019.gada 5.aprīlī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce no Rīgas domes priekšsēdētāja amata atstādināja Nilu Ušakovu, kurš kā galvaspilsētas mērs un SIA “Rīgas satiksme” kapitāldaļu turētājs bija pārkāpis likumu, nebija īstenojis pietiekamu uzraudzību pār kapitālsabiedrību un nodrošinājis rīdzinieku interešu ievērošanu.

Līdzās tiešās pārvaldes iestādēm arī pašvaldības un to izveidotās iestādes organizatoriski ietilpst vienotajā valsts pārvaldes sistēmā un līdz ar to tām ir jāievēro visi valsts pārvaldes darbības principi, tai skaitā jānodrošina laba pārvaldība. Domes priekšsēdētājs kā iestādes vadītājs kopumā ir atbildīgs par pašvaldības darba tiesiskumu, kas aptver arī pašvaldībai piederošo kapitālsabiedrību pārvaldību kā kapitāla daļu turētāja pārstāvim.

Publiskajā iepirkumā par pirmās kārtas ārkārtas finanšu revīzijām ir uzvarējusi SIA “Ernst & Young Baltics”, kas auditēs četras no kopumā plānotajām piecām pašvaldībām. Revīzijas tiks veiktas Saldus, Alūksnes un Jelgavas novada pašvaldībās, kā arī Daugavpils pilsētas pašvaldībā, savukārt atlikusī pašvaldība tiks izvēlēta no Pierīgas aglomerācijas, tādējādi aptverot visus plānošanas reģionus un vērtējot visu mērogu pašvaldības.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU