DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Skolēnus aicina piedalīties ikmēneša aktivitātē “Putna stunda”

FOTO: Selga Bērziņa

Aicinot skolēnus izzināt un pētīt Latvijā sastopamo ūdensputnu dzīvi, šajā mācību gadā Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) izziņo ikmēneša aktivitātes “Putna stunda” jauno sezonu. “Putna stunda” ir daļa no izglītības programmas “Putni un mēs”, mudinot mācību gadu padarīt putniem bagātīgāku.

“Paturot prātā, ka par šī gada putnu esam izvēlējušies upju košo varoni – zivju dzenīti -, šajā mācību gadā skolēnus aicinām iepazīt arī citus Latvijā sastopamos ūdensputnus. Mācību gada garumā skolēniem būs iespēja izzināt gan ūdensputnu sugas un to pielāgojumus dzīvei ūdenī, gan to ligzdvietu īpatnības, gan atpazīt ūdensputnus pēc skaņas, nošķirt Latvijā ziemojošos ūdensputnus, kā arī praktiski iesaistīties ūdensputnu dzīves kvalitātes uzlabošanā un pat sekot ūdensputnu ligzdošanai ar tīmekļa kameras acs starpniecību,” stāsta Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Agnis Bušs.

Lai piedalītos ikmēneša aktivitātē “Putna stunda”, laika posmā no 2020. gada oktobra līdz 2021. gada aprīlim katru mēnesi jāizpilda tematisks uzdevums par ūdensputniem. Lai būtu vieglāk pildīt uzdevumus un vairāk iepazītu ūdensputnus, kopā ar uzdevumiem skolēniem būs iespēja ielūkoties lielo gauru ligzdošanas sekmju uzlabošanas projektā Ikšķilē (“GAGA Ikšķile” jeb “Gauru Galvaspilsēta Ikšķile”) un publicēsim izglītojošus materiālus un video.

Oktobra mēneša uzdevums ir izpētīt tuvējās apkaimes ūdensputnu iecienītākās dzīvesvietas un noskaidrot ūdensputnu knābju un kāju pielāgojumus dzīvei ūdeņos. Ar paveikto jādalās ar citiem brīvi izvēlētā formā, piemēram, vides instalācijā, sienas avīzē, video reportāžā, radoši izveidotā sociālo tīklu ierakstā ar tēmturi #PutnaStunda. Kad darbs veikts un izpētes rezultāti ir pavēstīti citiem, jāziņo Latvijas Ornitoloģijas biedrībai, rakstot uz e-pastu putni@lob.lv , pastāstot par paveikto un norādot uzdevuma veicējus un to vecumu, kā arī kontaktinformāciju (e-pastu un tālruni).

Noslēdzoties uzdevumu ciklam, tiks sumināts gan katra mēneša spārnotākais darbs, gan arī kopvērtējumā aktīvākās un radošākās klases. Jaunākā pirmskolas un skolas vecuma grupas (līdz 6. klasei) kolektīvs iegūs iespēju satikt kādu LOB pārstāvi savā skolā ar šī putnu pazinēja īstenotu “Putna stundu” skolai vai klasei, savukārt vecuma grupā no 7. klases aktīvākais un radošākais kolektīvs varēs doties putnu vērošanas ekskursijā uz ūdens ar laivām vai SUP dēļiem kopā ar īstenu putnu pazinēju (formāts var tikt precizēts atkarībā no epidemioloģiskās situācijas). Klašu grupā no 7. klases tiešsaistes balsojuma kārtībā LOB “Facebook” lapā populārākā snieguma klase iegūs savā īpašumā profesionālu binokli putnu vērošanai. Spārnotas veicināšanas balvas saņems arī aktīvākie un radošākie individuālie dalībnieki vecumā no 13 līdz 20 gadiem, no kuriem viens savā rīcībā iegūs binokli.

Papildus aktivitātei “Putna stunda”, LOB aicina pētīt putnu dzīvi un ir atvērta konsultāciju sniegšanai skolēnu zinātniski pētniecisko darbu izstrādē par ornitoloģijas tēmām, kā arī piedāvā izmantot praktisku informatīvu materiālu par pētniecisko darbu izstrādi ornitoloģijas jomā. Savukārt nākamā gada sākumā tiks izsludināts tradicionālais gada putna zīmējumu konkurss, kā arī būs iespēja iesaistīties starptautiskās iniciatīvas “Dzīvais pavasaris” (Spring Alive) aktivitātēs un līdzdarboties gājputnu vērošanas un reģistrēšanas akcijā pavasara migrācijas laikā.

Projekts “Putna stunda” tiek īstenots Latvijas Ornitoloģijas biedrības izglītības programmas “Putni un mēs” ietvaros ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu. Projekta mērķis ir izglītot un iesaistīt jauniešus ūdensputnu dzīves izpētē un dabai draudzīga dzīvesveida veicināšanā, līdzdarbojoties reāla ūdensputniem veltīta projekta īstenošanā.


Par Latvijas Ornitoloģijas biedrību


Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) ir lielākā dabas organizācija Latvijā, kura pateicoties aptuveni 600 biedriem, veic savvaļas putnu izpēti un tiecas saglabāt to dzīvotnes Latvijā, rūpējoties par dabas daudzveidību cilvēku un putnu labklājības vārdā. Par putnu daudzveidību iestājas kopš 1985. gada. Izdod vienīgo žurnālu par putniem latviešu valodā “Putni dabā”.  Ir starptautiskās putnu aizsardzības organizācijas “BirdLife International” pārstāvis Latvijā. Plašāk: www.lob.lv un Facebook.com/LOB.LV.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU