DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. augustā, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
1

Latvijas Pasts izdod pastmarku par godu 1270. gada pergamenta rokrakstam Jersikas Evaņģēlijs

FOTO: LP

Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku un aploksni, kas veltīta vienam no senākajiem Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem – 1270.gada pergamenta rokrakstam Jersikas Evaņģēlijs. Filatēlijas izdevumu vizuālajā noformējumā izmantots Jersikas Kunga Apskaidrošanās baznīcas attēls, kā arī ilustrāciju un rokrakstu reprodukcijas no Jersikas Evaņģēlija 2014. gada faksimilizdevuma. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2020.gada 21.augustā Rīgas Latviešu biedrības namā Rīgā, Merķeļa ielā 13, no plkst.10 līdz 18.

Atzīmējot Jersikas Evaņģēlija 750.gadadienu, Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku 50 000 eksemplāru tirāžā un īpašu aploksni 1000 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir € 1,00, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā.  

Mākslinieces Lilijas Dineres veidoto filatēlijas izdevumu vizuālajā noformējumā izmantots Jersikas Kunga Apskaidrošanās baznīcas attēls, kā arī ilustrāciju un rokrakstu reprodukcijas no Jersikas Evaņģēlija 2014.gada faksimilizdevuma.

Jersikas Evaņģēlijs, saukts arī par Latviešu Evaņģēliju, ir viens no senākajiem Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem, kas ir piederīgs gan latviešu, gan krievu kultūrai. Šo viduslaiku rokrakstu, kas pabeigts 1270.gada 23.martā, senkrievu valodā radījis grāmatu pārrakstītājs Jurģis (Georgijs). Grāmatu pārrakstītāja Jurģa personība un talants veidojās senajā Jersikā, vēstures avotos daudzkārt pieminētajā un leģendām apvītajā latviešu pilsētā Daugavas krastos, kas bija ne tikai svarīgs amatniecības un tirdzniecības, bet arī garīgās kultūras centrs.

Šodien senais rokraksts glabājas Krievijas Valsts bibliotēkas Rumjanceva krājumu retumu vidū, kas reiz piederējuši ievērojamajam mecenātam grāfam Nikolajam Rumjancevam. 2014.gadā Latvijas Pareizticīgā baznīca izdeva pasaulē pirmo Latvieša Evaņģēlija faksimilizdevumu.

Pastmarku un aploksni Jersikas Evaņģēlijam – 750 sākotnēji varēs iegādāties Rīgas 10.pasta nodaļā Elizabetes ielā 14/43, Rīgas 50.pasta nodaļā t/c Origo, Stacijas laukumā 2, pasta centrā Sakta Brīvības bulvārī 32, Rīgā, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/.

Jauno pastmarku un aploksni Jersikas Evaņģēlijam – 750 iespējams aplūkot šeit

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 21.augustā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU