DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. jūlijā, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Āfrikas cūku mēris konstatēts mājas cūkām divās cūku novietnēs Rudbāržu pagastā

Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka šodien apstiprināti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi mājas cūkām divās Skrundas novada Rudbāržu pagasta mājas cūku novietnēs. SIA “Korkalns” mājas cūku skaits ir vairāk nekā 9 800, savukārt zemnieku saimniecībā “Kalna Dzenīši” vīruss skāris novietni, kurā ir vairāk nekā 1 700 mājas cūkas. ĀCM mājas cūku novietnes atrodas 1,5 km attālumā.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā ir uzsācis ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks iznīcinātas vairāk nekā 11 500 cūkas. 


Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai.


PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus minētajām zonām. 


Tāpat PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.


PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atgādina – vasara ir augsta riska periods, kad ir vislielākā iespējamība ĀCM vīrusam iekļūt mājas cūku novietnēs. 


Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:


  • jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
  • būt piesardzīgiem ar visa veida lauksaimniecības tehniku, novēršot tās ceļu krustošanos ar cūku novietnēm pieguļošu teritoriju;
  • nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
  • cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
  • ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
  • kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi.  Tāpat rūpīgi
  • jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!


Šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts 6.jūlijā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā, kur piemājas saimniecībā bija 31 cūka. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU