DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts aizsardzība

Stājas spēkā grozījumi par administratīvo atbildību, stiprinot valsts noturību pret hibrīdo apdraudējumu

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

1. jūlijā, stājoties spēkā Administratīvās atbildības likumam un zaudējot spēku Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksam, stāsies spēkā Aizsardzības ministrijas virzītie grozījumi Nacionālo bruņoto spēku likumā un Militārā dienesta likumā par administratīvo atbildību aizsardzības nozarē, kuru mērķis ir stiprināt valsts noturību pret hibrīdo apdraudējumu.

Tāpat 1. jūlijā stāsies spēkā Administratīvo sodu likums par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kā arī grozījumi Aizsargjoslu likumā un likumā “Par aviāciju”, kas paredzēs izmaiņas attiecībā uz iedzīvotāju administratīvo atbildību aizsardzības nozarē.

Grozījumi Nacionālo bruņoto spēku likumā noteiks, ka par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamos objektos turpmāk piemēros naudas sodu līdz 1500 euro. Salīdzinot ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā līdz šim noteikto, naudas sods ir palielināts. Šāds risinājums bija nepieciešams, jo Latvijā strauji attīstās militārā infrastruktūra un pieaug militāro mācību intensitāte. Militārajos objektos vai Nacionālo bruņoto spēku apsargājamos objektos nav pieļaujama personu atrašanās bez atļaujas. Turklāt nesankcionēta atrašanās militārajā objektā var radīt draudus personu drošībai, piemēram, prettiesiskai personas iekļūšanai militārajā objektā šaušanas nodarbību laikā var būt neatgriezeniskas sekas.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2017. gada 12. septembra noteikumiem Nr. 538 “Noteikumi par militāro objektu apzīmēšanai lietojamo informatīvo zīmi” militāros objektus apzīmē ar zīmi, kas ir taisnstūra veida laukums baltā krāsā ar uzrakstu lieliem burtiem melnā krāsā “MILITĀRAIS OBJEKTS”.

Savukārt grozījumi Militārā dienesta likumā noteiks, ka par karavīra formas tērpa, tā komplektējošo sastāvdaļu vai atšķirības zīmju prettiesisku apriti, tas ir, pasūtīšanu, izgatavošanu, iegādi vai izplatīšanu, fiziskām personām tiks piemērots naudas sods līdz 2000 euro, bet juridiskām personām – līdz 20 000 euro. Salīdzinot ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa līdzšinējiem nosacījumiem, tiks paplašināts administratīvi sodāmo darbību loks un būtiski palielināts naudas sods.

Grozījumi Militārā dienesta likumā arī ieviesīs līdz 2000 euro lielu naudas sodu par karavīra formas tērpa prettiesisku valkāšanu neatkarīgi no tā, vai tas tiek valkāts ar atšķirības zīmēm vai bez tām.

Administratīvā atbildība tiks noteikta par Ministru kabineta 2020. gada 14. janvāra noteikumos Nr. 26 “Noteikumi par karavīra formas tērpiem un atšķirības zīmēm” noteikto formas tērpu un atšķirības zīmju prettiesisku valkāšanu un apriti.

Grozījumi Militārā dienesta likumā veikti, lai vērstos pret situācijām, kad karavīra formas tērpu, tā sastāvdaļas vai atšķirības zīmes valkā Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nepiederošas personas, kurām nav tiesību veikt karavīriem un zemessargiem likumā noteiktos uzdevumus un kuras ar šādu rīcību var maldināt sabiedrību par piederību Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un apdraudēt Nacionālo bruņoto spēku uzdevumu izpildi.

Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, salīdzinot ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, paredzēta administratīvā atbildība par Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta nepamatotu izsaukšanu. Par šādu pārkāpumu fiziskai personai turpmāk piemēros naudas sodu no 35 līdz 140 euro, bet juridiskai personai – no 140 līdz 1400 euro. Likums paredz atbildību par informācijas izplatīšanu par nepatiesu notikumu vai nepatiesa notikuma inscenēšanu, kā dēļ Jūras spēku Krasta apsardzes dienests tiek iesaistīts reaģēšanā uz šādu informāciju vai notikumu. Naudas sods par šādu pārkāpumu fiziskajai personai tiks piemērots no 35 līdz 210 euro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 7100 euro. Savukārt par uzbrukumu Nacionālo bruņoto spēku dienesta sunim vai par traucēšanu, kavēšanu vai iespējas atņemšanu veikt tam uzdotās darbības likums paredz izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu līdz 2000 euro.

Saskaņā ar grozījumiem Aizsargjoslu likumā par normatīvajos aktos noteikto prasību un aprobežojumu pārkāpšanu ekspluatācijas aizsargjoslās ap militārajiem jūras novērošanas tehniskajiem līdzekļiem fiziskajām personām turpmāk piemēros naudas sodu no 70 līdz 700 euro, bet juridiskajām personām – no 1400 līdz  7100 euro.

Savukārt grozījumi likumā “Par aviāciju” noteiks administratīvo atbildību par militāro lidlauku un militārās aviācijas poligonu darbības drošībai potenciāli bīstamu objektu būvēšanu, ierīkošanu vai izvietošanu bez Aizsardzības ministrijas atļaujas, izņemot patvaļīgas būvniecības gadījumu, un fiziskajām personām par šo pārkāpumu piemēros naudas sodu līdz 700 euro, bet juridiskajām personām – no 1500 līdz 7000 euro.

Nacionālo bruņoto spēku likumā, Militārā dienesta likumā, likumā “Par aviāciju” noteikto, ar aizsardzības nozari saistīto pārkāpumu gadījumā, kā arī uzbrukuma gadījumā Nacionālo bruņoto spēku dienesta sunim, kas ir viens no Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā definētajiem pārkāpumiem, administratīvā pārkāpuma procesu veiks Militārā policija. Par pārkāpumiem, kas skars Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta pamatfunkcijas, administratīvā pārkāpuma procesu veiks šī Nacionālo bruņoto spēku vienība. Savukārt Aizsargjoslu likumā definēto, ar aizsardzības nozari saistīto pārkāpumu gadījumā administratīvā pārkāpuma procesu līdz administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanai veiks Valsts policija vai pašvaldības policija, un lietu izskatīs pašvaldības administratīvā komisija vai apakškomisija.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU