DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. maijā, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Plāno atvieglot parādu atgūšanu par mājas pārvaldīšanas izdevumiem

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 19.maijā, vienojās izskatīšanai Saeimā virzīt alternatīvu likumprojektu grozījumiem Civilprocesa likumā, ar kuriem iecerēts atvieglot parādu atgūšanu par mājas pārvaldīšanas izdevumiem. 

Ar grozījumiem plānots noteikt, ka no naudas, kas saņemta par pārdotu ar ķīlu apgrūtinātu nekustamo īpašumu, apmierināmi arī prasījumi par maksājumiem, kas saistīti ar īpašuma pārvaldīšanu un dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem. 

Normatīvie akti paredz pienākumu dzīvokļa īpašniekam piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā un segt tās izdevumus, kā arī norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu. Šobrīd gadījumā, ja dzīvokļa īpašnieks nepilda savus pienākumus, pārējiem dzīvokļu īpašniekiem jeb dzīvokļu īpašnieku kopībai ir jāatbild par negodprātīgā vai maksātnespējīgā kaimiņa parādiem un tie jāapmaksā, lai, piemēram, ziemā mājai netiktu atslēgta apkure, likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori. 

Kā sēdē atgādināja Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Juris Jurašs, komisija pagājušā gada rudenī, skatot sagatavoto grozījumu projektu minētās problēmas risināšanai, pēc diskusijām konceptuāli atbalstīja likuma grozījumu nepieciešamību. Komisija aicināja Tieslietu ministriju sadarbībā ar Ekonomikas ministriju izstrādāt alternatīvu likumprojektu un anotāciju, kurā būtu izvērtēti diskusijā konstatētie riski un nepilnības. 

Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska klātesošos informēja, ka likumprojekta būtība saglabāta tāda, kāda tā bija sākotnēji – noteiktiem prasījumiem dzīvojamo māju pārvaldīšanas jomā piedziņas procesā būtu piešķirama prioritāte izdevumu segšanā pirms nodrošināto kreditoru prasījumiem. Sagatavotajā alternatīvajā likumprojektā precizēti vairāki jautājumi, tostarp, kāda veida dzīvojamo māju pārvaldīšanas izdevumu kategorijas var tikt segtas. 

Likumprojekts paredz noteikt, ka no naudas, kas saņemta par pārdoto ar ķīlu apgrūtināto nekustamo īpašumu, apmierināmi prasījumi par maksājumiem par šo nekustamo īpašumu, kas saistīti ar pārvaldības darbību veikšanu dzīvojamā mājā, maksājumiem uzkrājumu fondā un maksājumiem par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem. Vienlaikus ar likuma grozījumiem iecerēts noteikt, ka šie prasījumi apmierināmi ne vairāk kā piecu procentu apmērā no naudas, kas saņemta par nekustamo īpašumu. 

Plānots, ka šos prasījumus apmierinās tikai pēc tam, kad būs segti sprieduma izpildes izdevumi, kas saistīti ar nekustamā īpašuma pārdošanu, un to darbinieku prasījumi par darba algu izmaksu, kuri saistīti ar nekustamā īpašuma uzturēšanu. Tāpat prioritāri tiks apmierināti prasījumi par ar algām saistītajiem sociālās apdrošināšanas maksājumiem, kā arī prasījumi par nodokļu maksājumiem saistībā ar nekustamo īpašumu. 

Komisija lūgs Saeimu izskatīt likumprojektu pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas Juridiskajā komisijā, informēja J.Jurašs. Lai grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai jāatbalsta trijos lasījumos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU