Vairāk nekā 100 pašvaldības pēc Saeimas aicinājuma īsā laika posmā izvērtēja administratīvi teritoriālās reformas likumprojektu, tā pielikumu ar kartē iezīmētajām teritoriju robežām, kā arī iepriekš noteiktos kritērijus. Pašvaldības diskusijās ir gatavas sniegt deputātiem savu viedokli, redzējumu un priekšlikumus, kas vērsti uz valsts attīstību kopumā.
Tāpēc Kaminskis komisijas sēdē aicināja deputātus skaidrot, kā turpmāk notiks diskusijas ar katru no pašvaldībām, kādi būs nosacījumi un kā tiks izskatīti Saeimā iesniegtie priekšlikumi, kas katrai pašvaldībai ir atšķirīgi. Arī iedzīvotāji turpmāk redzēs un varēs vērtēt, kā šis process virzās tālāk.
Šobrīd komisijas darba rezultātā reformas likumprojektā ir veiktas vairākas būtiskas izmaiņas, tai skaitā no likumprojekta pamatteksta izņemti kritēriji, kurus pašvaldības ņēma vērā, pieņemot lēmumus ārkārtas domju sēdēs. Tāpat vairāki būtiski jautājumi atlikti turpmākām diskusijām, piemēram, par iespējamo reģionālo līmeni, funkciju sadalījumu u.c.
Darbam pie tik nozīmīgas reformas jābūt kvalitatīvam un atbildīgam, diskusiju laikā atbildot arī uz virkni joprojām neskaidriem jautājumiem. Jāsaprot, kāds būs mehānisms un finansējums pašvaldību veidošanas procesā, kas notiks ar teritoriju attīstības plānošanu, jauno attīstības programmu pieņemšanu un gatavošanos nākamajam Eiropas Savienības struktūrfondu periodam.
Tāpat būtiski uzklausīt pašvaldības, kuras jau šobrīd ir gatavas strādāt apvienotā teritorijā, lai sasniegtu izvirzītos attīstības mērķus. Arī šīm pašvaldībām vajadzīgs gan skaidrs mehānisms, gan finansējums, lai tās varētu strādāt kopā.
Savukārt saistībā ar reformas īstenošanas administratīvajiem izdevumiem komisija ir atbalstījusi priekšlikumu nevis pilnībā tos segt no valsts budžeta, bet gan līdzfinansēt. Kaminskis deputātiem akcentēja, ka īstenojot reformu ir jānodrošina valsts finansējums, kā tas iepriekš solīts, un šobrīd nedrīkst reformas izdevumus novirzīt uz pašvaldībām. Arī šajā jautājumā jābūt plašākai diskusijai, skaidrojot nosacījumus un veiktos aprēķinus par plānotajiem izdevumiem reformas īstenošanas rezultātā.