DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. novembrī, 2019
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Demokrātijas sargi no Strasbūras vizītē Latvijā vērtēs iespējamos pārkāpumus ATR gaitā

Trešdien, 4. decembrī, ārpuskārtas faktu noskaidrošanas vizītē Latvijā ieradīsies Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa komitejas eksperti, lai padziļināti pārbaudītu Eiropas vietējo pašvaldību hartas pārkāpumus Latvijā, uz kuriem norāda Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

No plkst. 9:30 līdz 12:00 Monitoringa komitejas pārstāvji, ziņotāji par vietējo demokrātiju – Senžerānlepijas (Saint-Gérand-le-Puy, Francija) pašvaldības priekšsēdētājs Gzavjē Kadorē (Xavier Cadoret) un Iklas (Uccle, Beļģija) pašvaldības deputāts Marks Kolss (Marc Cools) –, kā arī Eiropas vietējo pašvaldību hartas neatkarīgo ekspertu grupas priekšsēdētājs Anhels Manuels Moreno-Molina (Angel Manuel Moreno Molina, Spānija) tiksies ar LPS priekšsēdi Gintu Kaminski, padomniekiem, Latvijas delegāciju EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresā un jomas ekspertiem, lai analizētu konkrētus faktus un notikumus, kas liecina par hartas pārkāpumiem.

Dienas laikā eksperti plāno tikties arī ar Rīgas domes priekšsēdētāju Oļegu Burovu, vides un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci un Finanšu ministrijas pārstāvjiem, lai uzklausītu paskaidrojumus par pašvaldību paustajām bažām.

“Eiropas vietējo pašvaldību harta, ko ir ratificējusi arī Latvija, nosaka, ka jāievēro vietējo kopienu, proti, sabiedrības, tiesības lemt arī pašiem par savas teritorijas robežām. Iedzīvotājiem novados un valstī kopumā ir tiesības izteikt viedokli, un šis viedoklis ir jāņem vērā. Taču saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu Latvijā šobrīd tiek iets pavisam pretējs ceļš: konsultācijas ir formālas, tā arī nesniedzot konkrētas atbildes uz jautājumiem. Virzot jautājumus steidzamības kārtā, iedzīvotāju intereses bieži ir aizmirstas. Ar šādu attieksmi tiek pārkāpti demokrātijas pamatprincipi, par ko informēsim ekspertus,” uzsver LPS priekšsēdis Gints Kaminskis.

Jau ziņots, ka LPS oktobra sākumā EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa prezidentam Andešam Knapem (Anders Knape) nosūtīja vēstuli “Par draudiem vietējai un reģionālajai demokrātijai Latvijā”, kurā astoņās lapās izklāstīti konkrēti hartas pārkāpumi gan attiecībā uz ATR, gan citiem jautājumiem, pamatojot tos ar faktiem un skaitļiem.

Oktobra izskaņā kongresa 37. plenārsesijā Strasbūrā notika Monitoringa komitejas sēde, kurā G. Kaminskis, pamatojoties uz LPS Domes lēmumu, informēja par situāciju Latvijā saistībā ar ATR un hartas pārkāpumiem. Tā kā kongresa uzraudzības ziņojums par situāciju ar vietējo un reģionālo demokrātiju Latvijā 2018. gada martā bija pozitīvs, tad nolemts uz šībrīža situāciju reaģēt nekavējoties.

Tikšanās notiks LPS namā Mazajā Pils ielā 1 Rīgā, 4. stāva zālē.

Papildu informācija:                                              

Eiropas Padomes Vietējo un reģionālo pašvaldību kongress ir viena no EP institūcijām, kas apvieno 47 dalībvalstis. Kongresa galvenie uzdevumi ir dot iespēju pašvaldību politiķiem diskutēt par kopīgām problēmām, apspriest pieredzi un izteikt priekšlikumus valdībām; pārstāvēt Eiropas vietējo un reģionālo pašvaldību viedokli Eiropas Padomē; būt padomdevējam Ministru komitejai un Parlamentārajai asamblejai par visiem Eiropas vietējās un reģionālas politikas aspektiem; sadarboties ar nacionālajām un starptautiskajām pašvaldību organizācijām; organizēt dažādus pasākumus, lai pēc iespējas lielāku iedzīvotāju daļu iesaistītu demokrātijas veidošanas procesos; gatavot ziņojumus par Eiropas vietējo pašvaldību hartas principu ieviešanu EP dalībvalstīs, regulāri sekojot vietējās demokrātijas attīstības procesiem; praktiski palīdzēt jaunajām dalībvalstīm veidot efektīvas vietējās un reģionālās pašvaldības. Kongresam bija būtiska loma visaugstākā juridiskā spēka starptautiskā likuma – Eiropas vietējo pašvaldību hartas – sagatavošanā un pieņemšanā.

Eiropas vietējo pašvaldību harta pieejama šeit: https://m.likumi.lv/doc.php?id=39149.

Vēstules teksts pieejams LPS vietnē šeit: https://www.lps.lv/lv/zinas/lps/5165-demokratijas-sargi-no-strasburas-vertes-demokratijas-principu-ieverosanu-atr-gaita.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU