DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. augustā, 2019
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Parlamentārais sekretārs piedalīsies “Nesaules kalns” atjaunošanas pasākumā

22. augustā, Aronas pagastā, Madonas novadā Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis piedalīsies valsts nozīmes industriālā pieminekļa – Strūves ģeodēziskā loka punkta “Nesaules kalns” – atjaunošanas pasākumā.

Strūves ģeodēziskā loka punkta “Nesaules kalns” atklāšana notiks starpvalstu sadarbības projekta “Strūves maršrutu tīkls” ietvaros. Projekta aktivitātes norisinās no 21. līdz 23. augustam Ērgļu, Madonas un Cesvaines novados, sniedzot iespēju iedzīvotājiem apmeklēt trīs Strūves ģeodēziskā loka punktus – Sestu-kalns (Ziestu kalns),  Gaissa-kalns (Gaiziņš) un Nessaule-kalns (Nesaules kalns), piedalīties izzinošā konferencē par Strūves ģeodēziskā loka vēsturi Latvijā, Strūves monētu kaltuves atklāšanā u.c.

“Nesaules kalns” ir otrais Strūves ģeodēziskā loka punkts Latvijā, kura atjaunošanā piedalījusies Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra. Pirmais Latvijā atjaunotais Strūves loka punkts “Arbidāni” atrodas Sēlpils pagastā, Salas novadā un tas tika atklāts pagājušā gada maijā.

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla 19. gadsimta ģeodēzisko uzmērījumu sistēma zemes izmēru un formas noteikšanai, kas tiek uzskatīta par vienu no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām. Laikā no 1816. līdz 1855. gadam to īstenoja Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Tenners.

Strūves loks stiepjas no Norvēģijas Ledus okeāna piekrastes līdz Donavas grīvai pie Melnās jūras, un uz zemes virsmas atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem, kuri šķērso desmit valstu – Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Krievijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Ukrainas un Moldovas – teritorijas.

Ģeodēziskais loks tiek definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas ķēdes garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas.

2005. gadā Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko mērījumu sistēma un izcila zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti.

Pasaulē Strūves ģeodēziskais loks ir vienīgais kultūrvēsturiskais piemineklis, kas šķērso 10 valstu teritoriju un nav identificējams pēc nacionālas kultūras pazīmēm. Latvijā tas šķērso 11 pašvaldības Vidzemes un Zemgales reģionā.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ir vadošā iestāde valsts politikas īstenošanā ģeodēzijas, kartogrāfijas un ģeotelpiskās informācijas jomā. Tās galvenie uzdevumi ir ģeodēziskās atskaites sistēmas izveides uzraudzība un koordinēšana, kā arī globālās pozicionēšanas bāzes staciju sistēmas izveide un uzturēšana. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra uzmēra valsts robežu, iegūst, sagatavo un atjaunina ģeotelpiskās informācijas pamatdatus civilām un militārām vajadzībām – valsts ģeodēzisko informāciju, ortofoto kartes, topogrāfiskās kartes un Vietvārdu datu bāzi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU