DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. janvārī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

Uzzini “Brīvības ielas” stāstu arī Valmierā

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, deviņās Latvijas Republikas nozīmes pilsētās norisināsies projekts “Brīvības ielas stāsts 9 pilsētās, reģionu simboli un vērtības”. Tas notiks arī Valmierā. Iedzīvotāji aicināti dalīties atmiņstāstos, tādējādi piedaloties ne tikai Brīvības ielas, bet Latvijas simtgades stāsta veidošanā.

Atmiņstāstus par Brīvības ielas nosaukuma maiņu, Brīvības ielas namu vēsturi, dažādiem atgadījumiem, likteņu līkločiem, sadzīvi, kā arī par Latvijas neatkarības atgūšanu, brīvības cīņām, barikāžu laiku un patriotismu apkopos Valmieras muzeja speciālisti. Iedzīvotāji aicināti sazināties ar Valmieras muzeju, zvanot pa tālruni 64207636, rakstot ingrida.zirina@valmiera.lv vai apmeklējot Valmieras muzeju Bruņinieku ielā 3.

Valmieras muzeja speciālisti šogad sagatavos rakstus par 12 īpašām personībām Valmierā, kuras saistītas ar brīvības cīņām, nacionālās pašapziņas veidošanos, patriotismu, valsts dibināšanu un daudziem citiem nozīmīgiem jautājumiem. Varēsim iepazīt Voldemāru Dāvidu Balodi, vēsturnieku, vienu no Valmieras Latviešu biedrības līdzdibinātājiem. Uzzināsim par Hermani Enzeliņu, Baltijas Lauksaimniecības biedrības vadītāju, "Tālavas" senatnes biedrības dibinātāju. Stāsti būs par Augustu Melnalksni, sabiedrisku darbinieku un literātu, Eduardu Radziņu, Valmieras pilsētas vadītāju no 1922. līdz 1928.gadam. Tāpat 12 īpašu personību sarakstā iekļauts Alfrēds Lukstiņs, brīvības cīņu dalībnieks, Valmieras skolēnu rotas dibināšanas iniciators. Uzzināsim par Georgu Apini, mediķi, sabiedrisko darbinieku, pēc kura iniciatīvas Valmierā notika sapulce 1918.gadā par Latvijas valsts proklamēšanu. Atcerēsimies par Jāni Daliņu, sportistu un olimpisko spēļu dalībnieku, laureātu. Stāsti atklās arī Jāņa Jansona, brīvības cīņu dalībnieks, organizācijas "Latvijas Vanagi" dibinātājs, personību. Uzzināsim vairāk par Jāni Lapiņu, pedagogu Valmierā, pirmā zināmā no auduma izgatavotā Latvijas karoga autoru. Stāsti būs par Albertu Ziediņu, mediķi, sabiedrisko darbinieku, Valmieras pašvaldības vadītāju, Jāni Ruģēnu, Valmieras pilsētas vadītāju no 1934. līdz 1940.gadam, un Andreju Kampi, tirgotāju, kurš bija pirmais materiālā pabalsta ziedotājs Latvijas valsts idejas atbalstam 1918.gadā.

Katram stāsts par brīvību ir citādāks – no nacionālā un valstiskā skatījuma līdz dzimtai, ģimenei un personībai. Valmierā Brīvības ielas stāsti būs vairāku norišu kopums ar vienojošo vadmotīvu "Brīvības iela", un tos vēsturē palīdzēs "ierakstīt" vēsturnieki un sabiedriskie darbinieki, iedzīvotāji, atklājot savus īpašos notikumus.

Stāstu teikšanu īpašā, tematiskā ekskursijā 2018.gada maijā un novembrī turpinās Valmieras tūristu gide, vēsturniece Ineta Amoliņa, pilsētas ekskursijās atklājot Valmieras lomu Latvijas neatkarības atgūšanā.

Projekta gaitā paredzēts izvietot arī kultūras zīmi, godinot izcilo pianisti Jautrīti Putniņu, kura dzīvoja Brīvības ielas sākumā, un viņas brāli Gundabu Putniņu, kuri vienmēr iestājās par brīvu domu un garu.

Savukārt Valmieras muzejā 2018.gada 2.novembrī atklās izstādi "Prezidentu spēles". Tā vēstīs par Valmieru deviņu Latvijas Valsts prezidentu – Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Alberts Kviesis, Kārlis Ulmanis, Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe–Freiberga, Valdis Zatlers, Andris Bērziņš un Raimonds Vējonis – laikā.

Brīvības stāstus savos pētījumos apskatīs arī jaunie vēsturnieki no visas Latvijas, piedaloties konferencē "Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumos" Valmierā.

Tāpat tiks veidota audio vizuāla izstāde pilsētvidē "Mūsu Brīvības iela", kas vēstīs par nozīmīgiem, vēsturiskiem brīžiem ceļā uz neatkarības atgūšanu Valmieras kontekstā.

Brīvības ielas stāstu noslēgums gaidāms 2018.gada 8.novembrī vēsturiskajā Vecpuišu parkā, rīkojot Brīvības foruma diskusiju – par Latviju šodien un rīt, par mums Latvijā un Eiropā.

Pasākumu "Brīvības ielas stāsts 9 pilsētās, reģionu simboli un vērtības" īsteno Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Valsts reģionālās attīstības aģentūra, Latvijas Lielo pilsētu asociācija sadarbībā ar deviņām republikas pilsētām.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI