SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
13. decembrī, 2022
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Labklājība
4
4

Pagarina termiņus no kara bēgošo Ukrainas iedzīvotāju atbalstam

Stājas spēkā 13.12.2022.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Evija Trifanova, LETA.

Turpinoties Krievijas agresijai Ukrainā, no kara bēgošajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem joprojām ir nepieciešama palīdzība. 13. decembrī stājas spēkā grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas paredz vairāku līdzšinējo atbalsta pasākumu sniegšanas termiņa pagarinājumu līdz 2023. gada 30. jūnijam, tiesības Ukrainas civiliedzīvotājiem bez maksas apgūt latviešu valodu, kā arī tiesības pašvaldību kapitālsabiedrībām veikt atkārtotus ziedojumus Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam.

Atbalsts pagarināts līdz 2023. gada 30. jūnijam

Līdz šim Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums paredzēja vairāku atbalsta pasākumu sniegšanu līdz 2022. gada 31. decembrim. Grozot likumu, minētais termiņš pagarināts līdz 2023. gada 30. jūnijam šādiem atbalsta pasākumiem:

  • atlīdzībai par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu;
  • valsts primāri sniegtajam atbalstam – izmitināšanai;
  • pašvaldības faktisko izdevumu segšanai saistībā ar virsstundu darbu vai piemaksu par papildu darbu apmaksai bāriņtiesas vai pašvaldības sociālā dienesta darbiniekiem, kuri iesaistīti atbalsta sniegšanā Ukrainas civiliedzīvotājiem;
  • zāļu vai medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai Ukrainas civiliedzīvotājam (zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumus atbilstoši normatīvajiem aktiem par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību sedz pilnā apmērā, tāpat kā patvēruma meklētājam un trūcīgai personai).

Izmaiņas attiecībā uz uzturēšanās atļaujām un vīzām

Ar 2023. gada 1. janvāri Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem ir tiesības saņemt pagaidu aizsardzības statusu vai kuriem šāds statuss jau ir piešķirts, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) varēs izsniegt termiņuzturēšanās atļauju – trešās valsts pilsoņa personas apliecību – uz diviem gadiem (iepriekš – uz vienu gadu).

Līdz ar to grozījumi paredz, ka:

  • līdz 2022. gada 31. decembrim Ukrainas civiliedzīvotāju iesniegtos ilgtermiņa vīzu pieteikumus izskata atbilstoši tiem noteikumiem, kas bija spēkā līdz 2022. gada 31. decembrim;
  • līdz 2022. gada 31. decembrim izsniegtās ilgtermiņa vīzas un uzturēšanās atļaujas Ukrainas civiliedzīvotājiem ir spēkā līdz 2024. gada 4. martam;
  • Ukrainas civiliedzīvotāji, kuriem Latvijas Republikā izsniegtas ilgtermiņa vīzas vai kuriem izsniegto uzturēšanās atļauju derīguma termiņš ir beidzies, sākot no 2023. gada 1. janvāra, ir tiesīgi pieprasīt termiņuzturēšanās atļauju uz diviem gadiem;
  • ja Ukrainā izsniegta ceļošanas dokumenta derīguma termiņš ir beidzies, Latvijas Republikā tas ir uzskatāms par derīgu līdz 2024. gada 28. februārim.

Izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju tiesībās uz nodarbinātību

Saskaņā ar grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem ir Ukrainā izsniegts ceļošanas dokuments, ir tiesības uzsākt darba tiesiskās attiecības bez termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanas. Paredzēts, ka darba līgums šādā gadījumā slēdzams ne ilgāk kā uz 30 dienām. Ne vēlāk kā 10 dienu laikā no darba tiesisko attiecību uzsākšanas dienas Ukrainas civiliedzīvotājam ir pienākums iesniegt pieteikumu PMLP termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai. PMLP 20 dienu laikā pieņem lēmumu par termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanu vai atsaka tās izsniegšanu.

Tāpat noteikts, ka Ukrainas civiliedzīvotāji – ārstniecības personas (izņemot māsas, māsas palīgus, zobārsta asistentus) – var strādāt attiecīgajā specialitātē sertificēta speciālista vadībā, kura darba stāžs attiecīgajā specialitātē pēc ārstniecības personas sertifikāta iegūšanas ir ne mazāks kā pieci gadi. Māsas un māsas palīgi var strādāt reģistrētas māsas vadībā, zobārsta asistenti – reģistrēta zobārsta asistenta vadībā, kuru darba stāžs profesijā ir ne mazāks kā pieci gadi.

Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri ir ārstniecības personas ar zobārsta izglītības diplomu, bet nekvalificējas zobārsta darbam atbilstoši likumam, var tikt reģistrētas pagaidu darbam zobārsta asistenta profesijā.

Pašvaldību kapitālsabiedrību iespējas atkārtoti ziedot

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 11.2 panta pirmajā daļā paredzēts, ka pašvaldības kapitālsabiedrība vai kapitālsabiedrība, kurā šai pašvaldībai piederošā daļa pamatkapitālā pārsniedz 50%, vai kapitālsabiedrība, kurā attiecīgās pašvaldības kapitālsabiedrībai piederošā daļa pamatkapitālā pārsniedz 50%, var dāvināt (ziedot) vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai mantu, kuras bilances vērtība ir nulle eiro un kura nav nepieciešama šādas kapitālsabiedrības saimnieciskajai darbībai. Šādai kapitālsabiedrībai ir tiesības segt visus ar šo kustamās mantas transportēšanu saistītos izdevumus.

Savukārt 11.2 panta piektā daļa nosaka, ka pašvaldības kapitālsabiedrība dāvināšanai (ziedošanai) vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai drīkst atvēlēt ne vairāk par 20% no iepriekšējā pārskata gada peļņas summas, kas samazināta par kapitālsabiedrības attiecīgajā pārskata gadā saņemto valsts budžeta dotāciju Covid-19 radītās krīzes seku mazināšanai, vai gadījumā, ja iepriekšējā gada pārskats vēl nav apstiprināts, – ne vairāk par 20% no provizoriskajos finanšu rādītājos prognozētās peļņas summas, kas samazināta par kapitālsabiedrības attiecīgajā pārskata gadā saņemto valsts budžeta dotāciju Covid-19 radītās krīzes seku mazināšanai. Dāvinājumi (ziedojumi) vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai, ieskaitot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 10. panta otrās daļas 1. punktā minētos dāvinājumus (ziedojumus), nedrīkst pārsniegt Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 11. panta pirmajā daļā noteikto apmēru.

Lai atvieglotu ziedojumu veikšanas kārtību, grozījumos pašvaldību kapitālsabiedrībām ir paredzētas tiesības pēc gada pārskata apstiprināšanas gada laikā atkārtoti dāvināt (ziedot) mantu Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam, paredzot, ja minētās kapitālsabiedrības 2022. gadā pēc gada pārskata apstiprināšanas atkārtoti dāvina (ziedo) vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai šī panta pirmajā daļā minēto mantu, tā ir tiesīga attiecībā uz atkārtoto dāvinājumu (ziedojumu) nepiemērot šī likuma 11.2 panta piektās daļas nosacījumu, ka iepriekšējā pārskata gada peļņas summa ir samazināma par attiecīgajā pārskata gadā saņemto valsts un pašvaldības budžeta dotāciju Covid-19 radītās krīzes seku mazināšanai. Veicot šādu atkārtotu dāvinājumu (ziedojumu), kapitālsabiedrībai ir pienākums nodrošināt visu pārējo likuma 11.2 pantā minēto nosacījumu izpildi.

Citas izmaiņas

Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā arī paredz:

  • izdevumu segšanu atbalsta sniegšanai saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu (piemēram, vienota valsts un pašvaldību klientu apkalpošanas centra un vienota valsts un pašvaldību sniegtā atbalsta koordinācijas punkta darbības nodrošināšanai) no budžeta resora “74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” atsevišķā programmā plānotā finansējuma likumā paredzētā atbalsta sniegšanai (līdz šim finansējums tika noteikts budžeta programmā “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”);
  • no 2023. gada 1. jūlija Ukrainas civiliedzīvotājam noteiktas tiesības bez maksas apmeklēt latviešu valodas mācības un kultūrorientācijas kursus un pasākumus, kas sekmē sadarbību starp Ukrainas civiliedzīvotājiem un Latvijas sabiedrību;
  • Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes tiesības pēc saviem ieskatiem tīklā, kurā notiek bezmaksas televīzijas programmu izplatīšana ar zemes raidītājiem, iekļaut tādu ārvalsts televīzijas programmu, kuras pamata audiovalodas skaņu celiņš ir ukraiņu valodā (iepriekš šādas tiesības bija paredzētas uz laiku līdz vienam gadam).
Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI