AMATU KONKURSI
LASĪT VĒLĀK ( 3 )
SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
24. maijā, 2017
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Izmaiņas Latvijas karavīru pensijās

Stājas spēkā 24.05.2017.

FOTO: Evija Trifanova/ LETA

Šodien, 24. maijā, stājas spēkā Militārpersonu izdienas pensiju likuma grozījumi, lai motivētu karavīrus turpināt profesionālo dienestu maksimāli ilgi, kā arī mudinātu atgriezties profesionālajā dienestā pēc atvaļināšanās. Izdienas pensijas nosacījumi kļūst labvēlīgāki, jo karavīru sociālās garantijas būs saistītas ar nodienēto laiku – jo ilgāk karavīrs pilda profesionālo dienestu, jo lielākas sociālās garantijas viņam pienākas.

Likums ar grozījumiem paredz aprēķināt lielāku izdienas pensiju visiem karavīriem, kuri militārajā dienestā ir nodienējuši ne mazāk kā 25 gadus un tiek atvaļināti, beidzoties līguma termiņam, – viņu izdienas pensijas aprēķinās 55 procentu apmērā no dienesta atalgojuma. Iepriekš šādu bāzi piemēroja tikai gadījumos, ja karavīru atvaļināja maksimālā vecuma vai slimības dēļ, vienības likvidācijas vai reorganizācijas dēļ. Pārējos gadījumos pensiju aprēķināja, par pamatu ņemot 40 procentus no dienesta atalgojuma vidējā apmēra par pēdējiem pieciem gadiem.

Izdienas stāžā, kas ļauj pretendēt uz izdienas pensiju, turpmāk ieskaitīs gan profesionālajā dienestā, gan obligātajā aktīvajā militārajā dienestā nodienēto laiku.

Aizsardzības ministrija grozījumu anotācijā norādījusi, ka saskaņā ar Militārā dienesta likuma 41. pantu karavīra maksimālais vecums katrā pakāpē ir noteikts atšķirīgs un bieži vien virsnieki, kas ieguvuši augstāku pakāpi, nevar nodienēt līdz maksimālajam vecumam, jo amatu skaits bruņotajos spēkos ir ierobežots, līdz ar to arī izdienas pensijas aprēķināšana šiem karavīriem sākas ar bāzes procentu apmēru – 40%. Tā veidojas sociāli nevienlīdzīga situācija, kad divi karavīri ar vienādu profesionālajā dienestā nodienēto laiku un vienādu izdienas stāžu saņem izdienas pensiju, kura atšķiras par 15%. Tāpat pašreizējais tiesiskais regulējums neparedz rezerves karavīram, kurš saņem militārpersonas izdienas pensiju, pēc atkārtotas iestāšanās profesionālā dienestā un atvaļināšanās no tā palielināt izdienas pensijas apmēru atbilstoši profesionālajā dienestā nodienētajam laikam. Tādēļ izdienas pensiju saņemošie rezerves karavīri nav pietiekami motivēti atgriezties profesionālajā dienestā.

Lai motivētu rezerves karavīrus atgriezties profesionālajā dienestā, likumā tagad paredzēta iespēja pārrēķināt piešķirto izdienas pensiju. Proti, par katru no jauna aprēķināto izdienas stāža gadu piešķirtā izdienas pensija tiks paaugstināta, pieskaitot tai divus procentus par katru pilnu izdienas stāža gadu no vidējā dienesta atalgojuma.

Atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku 2011., 2012. un 2013. gada datiem vidēji gadā no profesionālā dienesta atvaļināti gandrīz 300 karavīru, kuri atbilst statusam "rezerves karavīrs" un uzņemti rezerves uzskaitē. Izdienas pensijas piešķirtas vidēji katram trešajam no dienesta atvaļinātajam. Vidējā aprēķinātā pensija ir bijusi 380 eiro.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
NOVĒRTĒ PĀRMAIŅAS