Ar nodokli neapliekamam dāvinājumam jābūt bezskaidras naudas norēķinu veidā, un tā izlietošanu izglītībai vai ārstniecībai dāvinājuma saņēmējam jāpamato ar dokumentiem.
FOTO: www.tiktakhodiki.ru
Nodokļa piemērošana dāvanām
Likumā papildināts un precizēts 9. panta 27. punkts, kas nosaka ar nodokli neapliekamos ienākumu veidus.
Ar nodokli netiek aplikta palīdzība naudā vai citās lietās, vai pakalpojuma veidā, kas sniegta no sabiedriskā labuma organizācijas (izņemot reliģisko organizāciju) līdzekļiem, vai palīdzība, ko budžeta finansētas institūcijas, labdarības vai filantropiskas organizācijas sniegušas lietās, kurām piemērots atbrīvojums no muitas nodokļa, – gada neapliekamā minimuma apmērā.
Turpmāk jāņem vērā, ka palīdzība naudā, kas saņemta no sabiedriskā labuma organizācijas (SLO) ārstniecības izdevumu segšanai, gada apliekamajā ienākumā netiek ietverta un ar nodokli netiek aplikta, ja attiecīgās summas izlietojums ārstniecības mērķiem ir apliecināts ar attaisnojuma dokumentiem, ko uzglabā SLO.
Papildināts 9. panta 35. punkts, kas noteica ar nodokli neaplikt dāvanas no fiziskajām personām:
Turpmāk neapliek dāvanas (pievienoti "c" un "d" apakšpunkti):
Šo normu piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Likuma 9. pants papildināts ar jaunu devīto daļu.
"Ja dāvinājums paredzēts un maksātājs to izlieto, lai segtu savus izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu, izņemot kosmētiskās operācijas."
Šā panta pirmās daļas 35. punkta “c” un “d” apakšpunktā paredzētais dāvinājums tiek saņemts tikai bezskaidras naudas norēķinu veidā, un tā izlietošanu izglītībai vai ārstniecībai dāvinājuma saņēmējs pamato attiecīgi ar šādiem dokumentiem, kas ir viņa rīcībā:
Papildināts 10. pants ar 1.4 daļu attiecībā uz attaisnotajiem izdevumiem.
Pirms ienākuma aplikšanas ar nodokli no gada apliekamo ienākumu apjoma netiek atskaitīti izdevumi par maksātāja un viņa ģimenes locekļu (gan tādu, kuru rezidences valsts ir Latvijas Republika, gan tādu, kuru rezidences valsts ir cita ES dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts) kvalifikācijas paaugstināšanu, specialitātes iegūšanu, izglītības iegūšanu, par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem apdrošināšanas sabiedrībām, kas izveidotas un darbojas saskaņā ar Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumu, ja fiziskās personas izdevumi ir segti no šā likuma 9. panta pirmās daļas 27. punktā vai 35. punkta “c” vai “d” apakšpunktā minētā ienākuma.
Šo normu piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Saimnieciskā darbība ar mežu
Likuma 11. panta trešās daļas 14. punkts izteikts jaunā redakcijā. Izdevumos, ja tie saistīti ar taksācijas gada ienākuma gūšanu no saimnieciskās darbības, turpmāk tiek ieskaitītas meža atjaunošanas izmaksas 25 procentu apmērā, ja ir noslēgta vienošanās attiecīgi ar meža īpašnieku vai tiesisko valdītāju par meža atjaunošanu un meža atjaunošanas izmaksas netiks iekļautas saimnieciskās darbības izdevumos.
Vienlaikus papildināta šā panta trešā daļa ar 14.1 punktu. Izdevumos, ja tie saistīti ar taksācijas gada ienākuma gūšanu no saimnieciskās darbības, tiek ieskaitītas ar kokmateriālu sagatavošanu un atsavināšanu saistītās izmaksas 50 procentu apmērā no kokmateriālu atsavināšanas ieņēmumiem, ja šīs izmaksas netiek dokumentāri pamatotas.
Šo kārtību piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Kapitāla pieaugums
Attiecībā uz kapitāla pieaugumu izdarīti grozījumi 11.9 pantā.
Precizēta šā panta pirmā daļa. Kapitāla pieaugumu nosaka, no kapitāla aktīva atsavināšanas cenas atņemot iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.
Ja tiek saņemta likvidācijas kvota Komerclikuma izpratnē, kapitāla pieaugumu nosaka no atlīdzības, kas saņemta kā likvidācijas kvota, atņemot kapitāla aktīva iegādes vērtību un kapitāla aktīvā veikto ieguldījumu vērtību kapitāla aktīva turēšanas laikā.
Šo normu piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Izteikta piektā daļa jaunā redakcijā. Kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi, kas saistīti ar tā iegūšanu: valsts nodeva par darījuma noformēšanu, valsts nodeva lietā par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai lietā par pēdējās gribas rīkojuma akta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā, valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, komisijas nauda un citi līdzīgi izdevumi.
Kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī samaksātie procentu maksājumi par kredītu šā kapitāla aktīva iegādei, ja dokumentāri apliecināta informācija ļauj identificēt kredīta un kapitāla aktīva iegādes saistību.
Kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi par vērtspapīru iegādi un turēšanu.
Šo normu piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Papildināts pants ar 5.1 daļu. Kapitāla aktīvā veiktais ieguldījums kapitāla aktīva turēšanas laikā ir dalībnieku veiktie ieguldījumi kapitālsabiedrības pamatkapitālā.
Veiktais ieguldījums nekustamajā īpašumā tā turēšanas laikā ir dokumentāri pierādāmi izdevumi, kas saistīti ar nekustamā īpašuma uzlabošanu un atjaunošanu, ja tie veikti pēc 1993. gada 31. decembra, un šie izdevumi nav atzīti nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības izmaksās ne pamatlīdzekļu nolietojuma veidā, ne kārtējos izdevumos.
"Kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi, kas saistīti ar tā iegūšanu."
Piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Papildināts pants ar 7.1 daļu. Ja nekustamais īpašums iegūts līdz 2000. gada 31. decembrim, par tā iegūšanas (iegādes) vērtību uzskata aktuālo nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma atsavināšanas gadā, kura koriģēta, kadastrālo vērtību dalot ar Centrālās statistikas pārvaldes noteikto katra gada patēriņa cenu indeksu par pēdējiem 10 gadiem pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.
Piemēro ar taksācijas gadu, kas sākas 2010. gadā.
Papildināti likuma Pārejas noteikumi ar 59. punktu. Ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas (kapitāla pieaugums), kas tiek gūti uz tādu darījumu pamata, kuri noslēgti un reģistrēti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā līdz 2009. gada 31. decembrim, netiek aplikti ar nodokli.
Šī norma attiecas uz visiem šādiem ienākumiem, kas saņemti, sākot ar 2010. gada 1. janvāri. Maksātāji, kas par šajā punktā noteikto ienākumu jau ir aprēķinājuši vai samaksājuši nodokli, koriģē to, iesniedzot deklarāciju par 2010. gadu.
Papildināts likuma 39. pants ar 9.un 10. punktu par to, ka Ministru kabinets turpmāk noteiks:
Likuma Pārejas noteikumos izdarīta korekcija, aizstājot 54. punktā vārdus “Vienoto platību maksājumu” ar vārdu “Atbalsta”.
Atbalsta summas, kas piešķirtas par 2009. gadu kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, bet izmaksātas pēc 2009. gada 31. decembra, nav iekļaujamas maksātāja apliekamajā ienākumā.
Papildinātā likuma 11. panta 1.2 daļa iekļauj profesionālajā darbībā arī zvērināta tiesu izpildītāja darbu.