NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
15. jūnijā, 2008
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
5
5

No pārsauļošanās līdz ādas vēzim

Publicēts pirms 16 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Ir pienākuši karstie mēneši, kad Latvijas iedzīvotāji „iekrīt azartā” un nenogurstoši karsē savu ķermeni saules staros. Šķiet, iespējamā saslimšana ar ādas vēzi, paātrinātā ādas novecošanās un citas kaitīgās pārmēru sauļošanās sekas kļūst par mītu brīdī, kad jāsacenšas par brūnākās ādas titulu.

Tomēr nevērīga attieksme pret ķermeņa lielāko orgānu – ādu – un nepareizi izvēlēts sauļošanās laiks var novest pie ļoti nepatīkama un pat letāla rezultāta, skaidro „Veselības centrs 4” dermatoloģe, Latvijas Dermatovenerologu asociācijas biedre Linda Kapteine.

Lai gan gaisa temperatūra pagājušās nedēļas nogalē sasniedza pat 28 grādus pēc celsija, Valsts apdegumu centrā pagaidām vēl nav nonākuši cilvēki ar smagiem saules apdegumiem, tomēr centra darbinieki ir gatavi šādai iespējai. Ne velti saules izraisīto sarkano, sūrstošo ādu sauc par 1. pakāpes termisku apdegumu, kurš var radīt nepatīkamas sekas ja ne šobrīd, tad, iespējams, pat pēc 10 gadiem.

L. Kapteine piekrīt, ka pusaudžu gados vai citā dzīves laikā gūti saules apdegumi var ierosināt ādas vēža attīstību turpmākās dzīves laikā, jo saules enerģija uzkrājas un arī kaitīgais starojums ķermenī saglabājas ilgstoši. Tādējādi izmaiņas ādā – brūni plankumi, zvīņveidīgi pleķi, liela dzimumzīmīte – var parādīties it kā neizskaidrojamu iemeslu dēļ pat tad, kad neesat sauļojies vairākus gadus. Tomēr jāatceras – galvenais iemesls ādas vēža saslimšanai ir tieši pārmērīga sauļošanās.

"Ādai vismaz trīs mēnešus ziemā jāļauj atpūsties, tomēr jaunas meitenes solāriju regulāri apmeklē pat divas reizes nedēļā."

„Ādas vēža slimnieki kļūst arvien jaunāki. Ja agrāk saslimstība ar ādas vēzi bija vērojama cilvēkiem pēc četrdesmit gadiem, tad tagad ar vēzi slimo trīsdesmit un pat līdz trīsdesmit gadus jauni cilvēki. Tas izskaidrojams ne tikai ar pārmērīgu sauļošanos vasarā, bet arī ar nepārtrauktu solārija apmeklējumu ziemā un ceļojumiem uz siltajām zemēm,” skaidro L. Kapteine.

Viņa norāda, ka Latvijas iedzīvotāju ķermenis ir pieradis pie mūsu aukstajiem platuma grādiem, kad ziemā fiziski nesaņemam saules enerģiju. Līdz ar to ādai vismaz trīs mēnešus ziemā jāļauj atpūsties. Tomēr jaunas meitenes mūsdienā solārijus regulāri apmeklē pat divas reizes nedēļā, tādējādi ļaujot arī ādai ātrāk novecot. Tas nozīmē, ka 40 gados šīs meitenes izskatīsies jau kā 50 gadus vecas sievietes.

Kaitīgā saule

Statistika ir nepielūdzama. Katru gadu saslimstība ar vēzi palielinās. Kā liecina Latvijas Centrālās statistikas dati, ja pirms pāris gadiem ar ādas vēzi bija saslimuši 860 cilvēku, tad pērn to skaits pārsniedz 1000.

Tāpēc regulāri jāvēro izmaiņas uz savas ādas. Vēzis var izpausties kā palielināta dzimumzīmīte vai parādīties kā jauna dzimumzīmīte, kura maina lielumu un krāsu. Tā var būt ļaundabīga un sievietēm visbiežāk parādās uz kājām, bet vīriešiem uz rumpja. Ādas vēzis var izpausties arī kā balta pumpiņa uz sejas vai kakla, kā arī sārts vai balts plankums ar nelīdzenām, robainām malām. Visefektīvākā ādas vēža profilakse ir izvairīšanās no tiešiem saules stariem.

Kādēļ saule ir tik kaitīga? Vispirms ir jāpiemin saules viskaitīgākie stari – ultravioletie B stari. Tieši tie, ilgstoši saskaroties ar cilvēka ķermeni, veido ne tikai „grilēta” brūnuma iedegumu, bet arī ļaundabīgas sekas. Tāpat saule izstaro infrasarkanos starus un citus mazāk kaitīgus starojumus, kas tomēr var kaitīgi ietekmēt. Turklāt svarīgi ir zināt, ka, atrodoties pie ūdenstilpes, ultravioletais starojums dubultojas.

" Ja cilvēks vēlas sauļoties, ieteicams to darīt no rīta līdz plkst. 11.00 un pēcpusdienā pēc15.00."

Visvairāk riskam pakļauti ir tā sauktie bālie cilvēki jeb 1. un 2. tipa ādas īpašnieki. Viņiem ir izteikti balta āda, gaiša matu krāsa, zilas acis. Šie cilvēki, lietojot aizsargkrēmus, saulē drīkst uzturēties 5 minūtes, norāda L. Kapteine. Gaišās ādas tipa cilvēki ātri apdeg, kļūst sarkani.

Savukārt Latvijas standarta iedzīvotājs jeb 3. un 4. ādas tipa īpašnieks vidēji, nelietojot aizsargkrēmu, var sauļoties no 20 minūtēm līdz 1 stundai. Ja tomēr saulē jāpavada ilgāks laiks, piemēram, strādājot dārzā, tad jālieto spēcīgs pretapdegumu aizsargkrēms vai apģērbs, kas pasargā no saules stariem – gaišas krāsas ar garām piedurknēm, cepure ar platām malām, pasargājot seju, galvu un matus.

Kā sevi pasargāt

Ja cilvēks tomēr vēlas sauļoties, tad jāatceras, ka ieteicams to darīt no rīta līdz plkst. 11.00 un pēcpusdienā pēc15.00. Šis starpposms dienā ir tas brīdis, kad saules kaitīgā ietekme un apdegšanas draudi ir vislielākie. Turklāt jāņem vērā aizvien pieaugošais ozona caurums, kurš ietekmē arī Latvijas iedzīvotājus.

Noteikti jālieto aizsargkrēmi, kas pasargā ādu no apdegšanas. Ja tomēr āda ir apdegusi, var lietot aptiekā pieejamos apdegumu ārstējošus līdzekļus. Sāpju noņemšanai un ādas refleksācijai var izmantot dabīgos materiālus – alveju, smiltsērkšķi vai vēsu ūdeni.

Protams, var valkāt piemērotu gaišas krāsas apģērbu un, kā norāda L. Kapteine, pasaulē jau populārs kļuvis vasaras apģērbs, kurā iestrādātas pretsaules staru aizsargvielas vai šķiedras.

Aizliegts sauļoties

„Ja cilvēks ir slimojis, piemēram, ar iesnām, kakla iekaisumu vai ko citu un lietojis medikamentus, viņam būtu jāizvairās no saules stariem arī divas nedēļas pēc izārstēšanās, jo šajā stadijā ir iespēja ātrāk apdegt,” uzsver L. Kapteine.

Sauļoties pilnīgi ir aizliegts cilvēkiem, kuri jau slimojuši vai slimo ar onkoloģiskām slimībām – audzējiem, vēzi. Ja cilvēkam ir problēmas ar ādas veselību, ir smagas saslimšanas, arī tad jākonsultējas ar ārstu par sauļošanās iespējamību.

"Saule vasarā ir īpašs palīgs, lai sadziedētu ādu, pinnes, iekaisumus."

Nenoliedzami jānovērtē dzimumzīmīšu skaits uz ādas. Ja tas ir vairāk par 50 un daudzas no tām ir izteiktas, tad noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo šādiem cilvēkiem nav ieteicams sauļoties un riskēt saslimt ar ādas vēzi.

Sauļoties nav ieteicams arī grūtniecēm, sirds un asinsvadu slimniekiem. Visiem iepriekšminētiem cilvēkiem saulē būtu jālieto saulessargs, cepure un saulesbrilles, kas pasargā arī acis.

Saule arī ārstē

Tomēr visu var, ja ievēro robežas. L. Kapteine sauli sauc par „dermatologu draugu un palīgu” dažādu ādas slimību ārstēšanā. Mūsu platuma grādos, kur garajos ziemas mēnešos cilvēki nesaņem saules enerģiju, uzliesmo dažādas ādas slimības, kuras var novērst tieši saules stari.

„Saule vasarā ir īpašs palīgs, lai sadziedētu ādu, pinnes, iekaisumus. Tā darbojas kā dezinficējošs līdzeklis, sadziedējot pat psoriāzi. Vēl varu minēt, ka saulīte nepieciešama bērna augšanai, jo stimulē D vitamīna veidošanos, kas savukārt veicina vielmaiņu, sekmē imūnsistēmu un nostiprina kaulus. Arī veciem cilvēkiem ir nepieciešama saule,” stāsta L. Kapteine.

„Jāpiebilst, ka šo saules veselīgo ietekmi cilvēks var saņemt pat tad, ja ar saules stariem saskaras tikai seja, rokas vai kājas, nevis viss ķermenis kopā,” apgalvo L. Kapteine.

Tas nozīmē, ka mērenās devās saule cilvēkiem nepieciešama pēc ilgā ziemas perioda. Tikai – saules peldes jābauda ar mēru.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI