Privātīpašums Ropažos un sarkanās līnijas

J
jautā:
14. janvārī, 2012
ivars lagzdins

Privatizēju zemi un ēku Ropažu pagastā. Esmu zemesgrāmatā. Pēkšņi pagasts paziņo par sarkano līniju, kas iet pa manu zemi un viņi būvēs tur ietvi, lai es pārvietoju sētu. Ja es neesmu ar mieru, sāks teroru.

A
atbild:
23. janvārī, 2012
Rūta Bierande
LV portāls

Valsts zemes dienesta komunikāciju projekta vadītājs Andris Sproģis informē:
ja sarkano līniju vietējā pašvaldība normatīvajos aktos noteiktā kārtībā noteikusi izstrādātā un apstiprinātā lokālplānojumā vai detālplānojumā, tad sarkanā līnija, kas šķērso zemes īpašnieka zemi, ir saistoša zemes īpašniekam un nekustamā īpašuma lietošanas tiesības ir aprobežotas saskaņā ar normatīvajiem aktiem no apbūvējamās vai citādā veidā izmantojamās teritorijas.

Atbilstoši Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumam  nekustamā īpašuma atsavināšanu sabiedrības vajadzībām drīkst ierosināt pašvaldība, kuras kompetencē ir attiecīgo sabiedrības vajadzību nodrošināšana.
Līdz brīdim, kamēr pašvaldība nav veikusi nekustamā īpašuma atsavināšanu sarkano līniju robežās, pašvaldībai nav tiesības ierīkot gājēju ietvi  uz Jums piederošas zemes vai uzdot pārvietot žogu, ja zeme sarkano līniju robežās ir Jūsu īpašumā.

Savukārt Ropažu novada būvvaldes vadītāja Renāte Gremze, izskatot jautājumu, atbild:
Būvniecības likuma  1.nodaļas 1.pantā noteikts:
• 2.punktā; būvatļauja – Vispārīgajos būvnoteikumos paredzētajā kārtībā izsniegts dokuments, kas apliecina tiesības veikt objekta būvdarbus,
• 3.punktā; būve – būvniecības procesā radies ar zemi saistīts veidojums, kam ir noteikta funkcija (arī žogs).
7.nodaļas 6.punkts nosaka: ja būvniecība notiek bez akceptēta būvprojekta, pašvaldība pieņem lēmumu par šādas būvniecības radīto seku novēršanu (būves vai tās daļas nojaukšanu, iepriekšējā stāvokļa atjaunošanu u.tml.).

Saskaņā ar Ropažu novada teritorijas plānojumu un saistošiem noteikumiem Nr.7 (apstiprināti ar Ropažu novada domes 25.03.2009. sēdes lēmumu Prot.Nr.03,&40), 4.18. punkts, nosaka žoga novietojumu un tā parametrus. Sarkanās līnijas noteiktas šo noteikumu 8. nodaļā par aizsargjoslām, punktā 8.2.1

Minētais gadījums varētu būt tāds, kad veikta patvaļīga būvniecība, bez akceptēta projekta un būvatļaujas.