Jāsaņem Valsts probācijas dienesta atļauja

J
jautā:
25. decembrī, 2011
olga laugale

Vai persona, kura ir pirms termiņa atbrīvota no ieslodzījuma, drīkst izbraukt no valsts, lai strādātu un dzīvotu ārzemēs?

A
atbild:
11. janvārī, 2012
Valsts probācijas dienests
Mihails Papsujevičs, vadītāja vietnieks

1. Atbilstoši Krimināllikuma 61.panta pirmajai daļai personu, kas notiesāta ar brīvības atņemšanu, var nosacīti pirms termiņa atbrīvot no pamatsoda izciešanas.

Jebkura šāda atbrīvošana nav absolūta, bet gan nosacīta. Nosacījumu kopums, kas jāievēro, izriet no Krimināllikuma 61.panta pirmās daļas un no ceturtās daļas, un nosacījumi ir šādi:
1) iekļaušanās sabiedrībā, neizdarot jaunus noziedzīgus nodarījumus;
2) tiesas uzlikto pienākumu pildīšana neizciestā soda daļas laikā;
3)  kriminālsodu izpildes likumā (Latvijas Sodu izpildes kodeksā) noteikto pienākumu pildīšana neizciestā soda daļas laikā;
4)  administratīvo pārkāpumu neizdarīšana neizciestās soda daļas laikā.
Minēto nosacījumu neievērošana var kļūt par pamatu neizciestās soda daļas izpildīšanai.

2. Aizliegums nosacīti pirmstermiņa atbrīvotajai personai izbraukt no valsts, lai strādātu un dzīvotu ārzemēs, nepastāv. Taču, lai nodrošinātu iepriekšējā punktā minēto nosacījumu ievērošanu, nosacīti pirmstermiņa atbrīvotai personai jāsaņem Valsts probācijas dienesta atļauja izbraukšanai ārpus dzīvesvietas ilgāk par 15 dienām - gan ārpus valsts, gan ārpus dzīvesvietas Latvijas Republikas robežās (Latvijas Sodu izpildes kodeksa 115.1 panta pirmā daļa un 155.panta 5.punkts).

Atļauja ir jāsaņem pirms plānotās izbraukšanas (27.11.2007. MK noteikumi Nr.804 ,,Nosacīti notiesāto, nosacīti pirmstermiņa no soda izciešanas atbrīvoto personu un nosacīti no kriminālatbildības atbrīvoto personu uzraudzības kārtība” 20.– 23.punkts).

3. Var pastāvēt izņēmuma gadījumi vispārējai kārtībai. Proti, tiesa, nosacīti pirmstermiņa atbrīvojot, var uzlikt pienākumu, kurš satur kategorisku aizliegumu nosacīti pirmstermiņa atbrīvotai personai izbraukt no valsts neizciestā soda daļas laikā.
Šādā gadījumā izbraukšana no valsts iespējama tikai pēc neizciestā soda daļas laika beigām.

Sīkāku informāciju atbilstoši konkrētam gadījumam var saņemt:
1) ikviena nosacīti pirmstermiņa no soda izciešanas atbrīvotā persona – vēršoties Valsts probācijas dienesta teritoriālajā struktūrvienībā, kas nodrošina viņas uzraudzību;
2) ikviens interesents – nosūtot e-pastu uz adresi: vpd@vpd.gov.lv vai zvanot pa tālruni 67021128 (darba laikā).