Kā uzzināt, pie kura veselības aprūpes speciālista ir īsāka rinda

J
jautā:
21. aprīlī, 2010
Ausma

Saņēmu ģimenes ārsta nosūtījumu pie speciālista, piezvanīju viņam, bet uzzināju, ka rindā jāgaida vismaz mēnesis. Jautāju ģimenes ārstam, kā man rīkoties: pirkt šo pakalpojumu par maksu vai tomēr gaidīt divus mēnešus, kamēr varēšu saņemt valsts apmaksātu pakalpojumu. Ārsts mudināja tomēr izmeklējumu saņemt ātrāk un meklēt man vajadzīgo speciālistu citā pilsētā. Cik vietas man jāapzvana, lai es uzzinātu, kur braukt!? Vai tiešām nav neviena, kas koordinē visu valsts apmaksāto speciālistu darbu un varētu norādīt, kur pakalpojumu pacients var saņemt visātrāk?

A
atbild:
21. aprīlī, 2010
Veselības norēķinu centrs
Toms Noviks, vecākais speciālists sabiedrisko attiecību jautājumos

Veselības aprūpes pakalpojumu apjomu, kas tiek apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, kā arī kārtību, kādā tiek sniegti veselības aprūpes pakalpojumi, nosaka Ministru kabineta 2006. gada 19. decembra noteikumi Nr. 1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība”.

Saskaņā ar šo normatīvo aktu, lai pacients saņemtu ārsta speciālista konsultāciju vai veiktu diagnostisko izmeklējumu, ģimenes ārsts vai ārsts speciālists kopīgi ar pacientu izvēlas ārstu speciālistu vai iestādi, kurā var saņemt nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu.
Nepieciešamo pakalpojumu pacients var saņemt pie jebkura Latvijas Republikā praktizējoša ārsta speciālista, kurš ir līgumattiecībās ar Veselības norēķinu centru.

Vēršoties pie izvēlētā ārsta speciālista, ja nav iespējas nodrošināt tūlītēju veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanu, ārsts speciālists var veidot veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas pretendentu rindas, savstarpēji vienojoties ar pacientu par konkrētu laiku, kad viņš varētu konsultāciju vai diagnostisko izmeklējumu saņemt.
Pacients var izvēlēties gaidīt pakalpojumu saņemšanas pretendentu rindā un saņemt konsultāciju par valsts budžeta līdzekļiem vai arī saņemt konsultāciju par maksu, rakstiski atsakoties no gaidīšanas rindā uz veselības aprūpes pakalpojumu.

Ja pacients izvēlas saņemt konsultāciju par maksu, tad par saņemtajiem pakalpojumiem viņam jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādē apstiprinātam maksas pakalpojumu cenrādim.

Šajā situācijā pacientam varam ieteikt iepazīties ar tiem ārstiem speciālistiem, kuri sniedz nepieciešamo konsultāciju vai arī veic pacientam nepieciešamos izmeklējumus un pie kuriem nav rindu pakalpojuma saņemšanai, vai arī tā ir salīdzinoši īsa.

Ar informāciju par rindu garumu var iepazīties Veselības norēķinu centra mājaslapas http://www.vnc.gov.lv sadaļā „Iedzīvotājiem. Statistika”.