Masāžu bērniem apmaksā valsts

J
jautā:
05. aprīlī, 2011
viktorija ignatjeva

Man ir 2,5 mēnešus vecs bērns. Poliklīnikā pēc pieraksta ārsts teica, ka ir vajadzīga masāža bērnam sakarā ar tonusu. Bet uzreiz tika piebilsts, ka nosūtījumu masāžai iedos, bet ārstu jāmeklē citā poliklīnikā, jo mūsu poliklīnikā tāds pakalpojums ir tikai par maksu, jo ārste negrib strādāt par Ls 0,70 ( tādu summu it kā maksā valsts). Tādēļ ārste pieņem pacientus tikai par maksu. Uzreiz atcerējos, ka ar vecāko bērnu situācija bija tāda pati: līdz gada vecumam vilka garumā, un tad ārste teica, ka tikai par naudiņu pēc gada, tā joprojām manam bērnam ir problēmas ar kāju, jo naudas, ko maksāt, nebija. Ko man darīt? Tālu vest bērnu arī nav iespējams.

A
atbild:
11. aprīlī, 2011
Veselības norēķinu centrs
Toms Noviks, vecākais speciālists sabiedrisko attiecību jautājumos

Diemžēl jautājumā nav pilnībā aprakstīta situācija par bērna veselības stāvokli un informācija par konkrēto ārstu (ārstniecības iestādes nosaukums, vai ārsts ir līgumattiecībās ar Veselības norēķinu centru), tādēļ iespējams sniegt tikai vispārīgu skaidrojumu par valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas kārtību.

Saskaņā ar veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtības noteikumiem no valsts budžeta līdzekļiem masāža tiek apmaksāta bērniem līdz 18 gadu vecumam (vispārējā masāža bērniem līdz 1 gada vecumam (40 minūtes); vispārējā masāža bērniem no 1 līdz 3 gadu vecumam (50 minūtes); vispārējā masāža bērniem no 3 līdz 18 gadu vecumam (60 minūtes)).

Lai pacients saņemtu valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus (tajā skaitā masāžu), ģimenes ārsts vai ārsts speciālists, kurš ir līgumattiecībās ar Veselības norēķinu centru, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, noformē nosūtījumu.

Ārsts speciālists (piemēram, ģimenes ārsts, pediatrs, neirologs) pēc bērna veselības stāvokļa izvērtēšanas, atbilstoši katram saslimšanas gadījumam, ieteiks visatbilstošāko ārstēšanu un pacientam valsts apmaksātu masāžu būs iespējams saņemt tādā apjomā, kā būs noteicis ārstējošais ārsts. Valsts apmaksātu vispārējo masāžu bērnam varēs veikt tajās ārstniecības iestādēs, kuras ir līgumattiecībās ar Veselības norēķinu centru par šāda veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanu.

Piemēram, Rīgā valsts apmaksātas masāžas veic Bērnu klīniskā universitātes slimnīcā; Torņakalna poliklīnikā; Bolderājas poliklīnikā; primārās veselības aprūpes centrā „Ziepniekkalns”;  Veselības centrā „Imanta”; Veselības namā 5; veselības centrā „Biķernieki”; veselības aprūpes centrā „Valeo”; Salaspils veselības centrā; SIA „Balt Aliance”.

Ar visu ārstniecības iestāžu sarakstu, kuras ir līgumattiecības ar Veselības norēķinu centru, varat iepazīties Veselības norēķinu centra mājaslapas www.vnc.gov.lv sadaļā „Iedzīvotājiem. Ambulatorās iestādes un ārsti speciālisti” vai zvanot uz Veselības norēķinu centra bezmaksas informatīvo tālruni 8001234.

Vienlaikus jānorāda: ja ārstniecības iestāde, kura ir līgumattiecības ar Veselības norēķinu centru, atsakās sniegt valsts apmaksātu pakalpojumu, piedāvājot tikai par maksu saņemt nepieciešamo pakalpojumu, ar detalizētu situācijas aprakstu varam ieteikt vērsties Veselības inspekcijā Klijānu ielā 7, Rīga, LV-1012, tālrunis 67819671, fakss 67819672, e-pasts vi@vi.gov.lv, mājaslapas adrese www.vi.gov.lv.