Biogāzes ražotnes izraisītais piesārņojums

J
jautā:
14. oktobrī, 2011
Daiga

Sveiki! Lūdzu palīdzību ar padomu, kā cīnīties. Sausnējas novadā, Liepkalnē, darbojas biogāzes ražotne, kas piesārņo dabu ar visādiem mēsliem. Piemēram, ziemā uz sasalušas zemes un sniega lej ārā vircu, kas, kūstot ledum, nonāk novadgrāvī, pēcāk Iršupītē, tad Pērsītē, Pērsē un Daugavā. Varbūt galā tas daudzums ir neliels, bet skar visus. Šobrīd tiek vesti mēsli, kuri ir jāiear zemē 24 stundu laikā, tas netiek darīts. Šobrīd novadgrāvis ir kā vircas bedre, ar drausmīgu smaku. Vides dienests neliekas ne zinis. Prese un mediji ignorē.

A
atbild:
26. oktobrī, 2011
Valsts vides dienests
Jevgeņijs Sobko, Madonas reģionālās vides pārvaldes direktors

SIA „Conatus BIOenergy” biogāzes koģenerācijas stacija „Graudiņos” Sausnējas pagastā, Ērgļu novadā, nodota ekspluatācijā 2010.gada 9.decembrī.

 Saskaņā ar likumu „Par piesārņojumu” un Ministru kabineta 2010.gada 30.novembra noteikumiem Nr.1082 „Kārtībā, kādā piesakāmas A, B un C kategorijas piesārņojošās darbības un izsniedzamas atļaujas A un B piesārņojošās darbības veikšanai” minētā iekārta atbilst B kategorijas piesārņojošas darbības iekārtai.

Pamatojoties uz augstāk minēto noteikumu 1.pielikuma 5.11.punktu „iekārtas dzīvnieku izcelsmes atkritumu uzglabāšanai, pārstrādei vai apstrādei, arī iekārtas kompostēšanai un biogāzes iekārtas, kuru dzīvnieku vai augu izcelsmes atkritumu (tai skaitā dzīvnieku mēsli un atkritumi no lopkautuvēm) uzņemšanas jauda ir 30 vai vairāk tonnu diennaktī”, uzņēmums biogāzes koģenerācijas stacijas darbībai ir saņēmis B kategorijas piesārņojošas darbības atļauju Nr.MA11IB0027, kurā noteiktas vides aizsardzības prasības.

Kopš iekārtas darbības uzsākšanas Valsts vides dienesta Madonas reģionālā vides pārvalde ir veikusi divas pārbaudes uzņēmumā.

VVD Madonas reģionālā vides pārvalde 2011.gada 6.oktobrī veica pārbaudi biogāzes koģenerācijas stacijā „Graudiņi” Sausnējas pagastā. Pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka no zaļbarības novietnes laikus netika savākta skābbarības sula. Tā, sajaucoties ar lietus ūdeņiem, noplūda uz blakus esošo ceļa grāvi, nonāca meliorācijas akā un ar to savienotā ūdens tecē. Minētais pārkāpums notika atbildīgās personas neuzmanības rezultātā.

Konstatētais ir likuma „Par piesārņojumu” 4.panta pirmās daļas 10.punkta un operatoram izsniegtās B kategorijas atļaujas MA11IB0027 11.3.16. un 11.3.17.punkta pārkāpums. Par konstatēto pārkāpumu SIA „Conatus BIOenergy” atbildīgajai personai tika sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, un tā tika sodīta saskaņā ar APK 886-4.daļu.
Operatoram tika uzdots terminēts rīkojums, kas noteica veikt nekavējošus pasākumus noplūdes lokalizēšanai un novēršanai, kā arī veikt piesārņoto vietu sakopšanu.

Uz 2011.gada 19.oktobri ir veikti nekavējošie pasākumi, noplūde ir lokalizēta un novērsta. Par rīkojuma kopējo izpildi, atbilstoši uzdotajam termiņam, tiks veikta atkārtota objekta pārbaude.

Šīs pārbaudes brīdī netika konstatēts, ka ir pārkāpts operatora darbības rezultātā radītais smakas mērķlielums 10ouE/m3, kā to nosaka Ministru kabineta 2004.gada 27.jūlija noteikumi Nr.626 „Noteikumi par piesārņojošās darbības izraisīto smaku noteikšanas metodēm, kā arī kārtību, kādā ierobežo šo smaku izplatīšanos”.

Pārkāpums, kad nepārstrādātais digestāts tika liets uz sniega klātas zemes, tika izdarīts apzināti. Ražotnē bija notikusi avārija, un, lai varētu veikt iekārtas remontu, operatoram bija nepieciešams atbrīvoties no vēl pilnībā nepārstrādāta digestāta. Veiktajā pārbaudē bez jau minētā pārkāpuma tika konstatēti vēl citi administratīvo aktu pārkāpumi – kā rezultātā operators kā juridiska persona tika administratīvi sodīts pēc APK 886-2.daļas.

Pateicamies par sniegto informāciju un pozitīvo attieksmi vides jautājumu sakārtošanā!

Papildu informācijai pievienoti attiecīgie normatīvie akti un LV portāla atbildes uz līdzīga satura jautājumiem:
A kategorijas piesārņojošās darbības atļauja
Vides „bumba” Vecumniekos
Naftas produktu smaka Mīlgrāvja ielā