Naftas produktu smaka Mīlgrāvja ielā

J
jautā:
23. septembrī, 2011
Ieva Ieviņa

Ilgu gadu garumā Mīlgrāvja ielā – no Mīlgrāvja tilta līdz Viestura prospektam –izteikti jūtams naftas produktu smārds. Īpaši bieži tas „apvējo” netālu esošo pārtikas veikalu apkārtni. Turpat atrodas arī daudzstāvu dzīvojamie nami. Reta ir diena, kad, braucot pa Mīlgrāvja ielu, šī asā smaka nesistos degunā. Lūdzu, kas ir šī smārda avots un vai kaut kad šī smakoņa beigsies?

A
atbild:
06. oktobrī, 2011
Valsts vides dienests
Elmārs Jasinskis, Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes daļas vadītājs

Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās vides pārvalde (VVD LRVP) 2011.gadā vairākkārt ir saņēmusi iedzīvotāju sūdzības par traucējošām naftas produktu smakām Tvaika un Ezera ielas un Viestura prospekta rajonā. Šajos ielu rajonos darbojas vairāki uzņēmumi, kuri pārkrauj un uzglabā naftas produktus: SIA „Latvijas Rietumu termināls”,  SIA „OVI Rīga”, SIA „Woodison terminal”, SIA „EKO Osta”, SIA „VL Bunkering” un A/S „B.L.B. Baltijas termināls”.

Ņemot vērā to, ka uzņēmumi atrodas cits no cita nelielā attālumā, tie rada kopējo smaku fonu, tāpēc ir grūti - gandrīz neiespējami - atrast vienu vainīgo smaku radītāju.

Kā viens no nozīmīgākajiem faktoriem, kas rada traucējošo smaku klātbūtni, ir lejamkravu (naftas produktu) transportēšana un pagaidu uzglabāšana gan pirms, gan pēc noliešanas tajos dzelzceļa mezglos, kas atrodas iepriekšminēto teritoriju tuvumā. VVD LRVP ir informējusi VAS „Latvijas Dzelzceļš” par pastāvošo problēmu, kas saistīta ar traucējošo smaku izplatīšanos dzelzceļam piegulošajās teritorijās, kur tiek transportētas un uzglabātas vagoncisternas ar naftas produktiem. VAS „Latvijas Dzelzceļš” sniedza atbildi, kur minēts, ka pilnībā naftas produktu smakas izplatīšanos no vagoncisternām praktiski nav iespējams novērst.

Saskaņā ar uzņēmumiem piešķirto atļauju (B kategorijas piesārņojošai darbībai) nosacījumiem, uzņēmumi, pieaicinot akreditētas laboratorijas, veic gaisa kvalitātes un smaku mērījumus. Paralēli uzņēmumos A/S „B.L.B. Baltijas termināls”, SIA „Man-Tess” un SIA „Latvijas Rietumu termināls” gaisa kvalitātes mērījumus nepārtrauktā režīmā veic monitoringa stacijas „Opsis”.

Iepriekšminēto uzņēmumu iesniegtie smaku un gaisa kvalitātes testēšanas rezultāti neuzrāda pārsniegumus, lai gan tas nenozīmē, ka gaisa piesārņojums nav konstatēts. Konstatētais gaisa piesārņojums atbilst spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem (MK 2009.gada 3.novembra noteikumi Nr.1290 „Noteikumi par gaisa kvalitāti”).

Šajā gadā VVD LRVP ir veikusi pastiprinātas kontroles uzņēmumos, kuri veic naftas produktu pārkraušanu un uzglabāšanu. Veicot pārbaudes vairākos uzņēmumos, tika konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar naftas produktu pārkraušanas tehnoloģiskā procesa neievērošanu. Par minētajiem pārkāpumiem pret uzņēmumiem tika ierosinātas administratīvās lietvedības, kā arī piemēroti administratīvie sodi. Uzņēmumiem ir izdoti rīkojumi novērst nepilnības tehnoloģiskajās naftas produktu pārkraušanas iekārtās.

Pārrunu gaitā uzņēmumiem ir dots uzdevums risināt jautājumu par papildu tehnoloģisko iekārtu uzstādīšanu, lai samazinātu traucējošo smaku izplatību apkārtējā vidē.

VVD LRVP informē, ka papildus jau esošajām ir paredzēts iegādāties stacionāras nepārtrauktā monitoringa stacijas par ERAF līdzekļiem, lai veiktu nepārtrauktus gaisa kvalitātes mērījumus, kā arī iegādāties mobilo laboratoriju operatīvai rīcībai. Par iepriekš minētajām problēmām ir nosūtītas vēstules Rīgas pilsētas domei un Rīgas Brīvostas valdei, lai tās iesaistītos pastāvošo problēmu risināšanā un veiktu pasākumus, kas saistīti ar gaisa kvalitātes uzlabošanu.

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka cilvēka pašsajūtas novērtēšana veselības traucējumu gadījumos neietilpst VVD LRVP kompetencē. Šādos gadījumos ir jāvēršas veselības aizsardzības institūcijās.