Pilnvarojums var būt gan rakstveidā, gan uz mutiskas vienošanās pamata

J
jautā:
31. maijā, 2015
ineta

Par likuma "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likums" (turpmāk - likums) 3.panta pirmās daļas 4.punkta vārdu savienojuma "...klientu vārdā un labā..." iztulkošanu attiecībā uz "...citi neatkarīgi juridisko pakalpojumu sniedzēji...".

Kas var būt par pamatu šī likuma 3.panta pirmās daļas 4.punkta izpratnē, kas dod tiesības "...darboties savu klientu vārdā un labā" citiem neatkarīgajiem juridisko pakalpojumu sniedzējiem un līdz ar to neatkarīgs juridisko pakalpojumu sniedzējs kļūst par šī likuma subjektu? Vai tas ir jāsaprot atbilstoši vispārējai izpratnei, ka kāda vārdā un labā var darboties tikai uz oficiāli apstiprinātas pilnvaras pamata vai savstarpēji noslēgta līguma pamata? Vai šajā gadījumā vārdu savienojumu "...darboties savu klientu vārdā un labā" un likuma 45.panta otrās daļas 2.punktā "...darbojoties savu klientu vārdā...(bez "labā")" ir jāsaprot visplašākajā nozīmē, ietverot arī gadījumus, kad "neatkarīgs juridisko pakalpojumu sniedzējs" klientam sniedz tikai konsultācijas un sagatavo kādu līgumu, iesniegumu, veidlapu projektus, kuru klients pirms parakstīšanas pats var papildināt pēc saviem ieskatiem, un, ja nepieciešams, pats klients griežas pie zvērināta notāra, Uzņēmumu reģistrā vai citur, kur jāiesniedz no klienta puses parakstītais dokuments?

A
atbild:
10. jūnijā, 2015

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma 3.panta pirmās daļas 4.punktā ietvertais jautājums par neatkarīgo juridisko pakalpojumu sniedzēju pilnvarojumu ir jāsaprot šā vārda visplašākajā nozīmē, t.i., šis pilnvarojums var būt rakstiska pilnvara, tas var arī izrietēt gan no rakstiska līguma, gan mutiskas vienošanās.