Vai pēc 2. oktobra varēs tirgot Baltkrievijas preces, kas iekļautas sankciju sarakstos

J
jautā:
13. augustā, 2024
Aija

Labdien! Vai pēc 2024. gada 2. oktobra veikalos varēs tirgot Baltkrievijas preces, kas iekļautas sankciju sarakstos? Vai mani kā pircēju var sodīt par šādu preču iegādi? Paldies!

A
atbild:
30. augustā, 2024

Ar Baltkrievijas precēm saistītie sektorālo sankciju ierobežojošie pasākumi ir iekļauti Padomes Regulā (EK) Nr. 765/2006 (2006. gada 18. maijs) par ierobežojošajiem pasākumiem, ņemot vērā situāciju Baltkrievijā un Baltkrievijas iesaistīšanos Krievijas agresijā pret Ukrainu (turpmāk – Regula Nr. 765/2006).

Regulā Nr. 765/2006 paredzētie aizliegumi pirkt, importēt vai nodot attiecīgajos regulas pielikumos uzskaitītās preces, ja konkrēto preču izcelsmes valsts ir Baltkrievija vai tās eksportētas no Baltkrievijas, neattiecas uz precēm, kas importētas Eiropas Savienībā (turpmāk – ES), pirms minētie aizliegumi stājās spēkā, kā arī tādām precēm, kuras importētas ES pēc aizliegumu stāšanās spēkā, ja tās importētas, piemērojot Regulā Nr. 765/2006 īpaši paredzētos izņēmumus. Preces, kas importētas ES pirms aizliegumu stāšanās spēkā vai kuras importētas ES, piemērojot Regulā Nr. 765/2006 paredzētos izņēmumus, nav aizliegts tirgot veikalos Latvijā, un pircēju par šādu preču iegādi sodīt nevar.

Piemēram, saskaņā ar Regulas Nr. 765/2006 1.ra pantu no 2024. gada 1. jūlija aizliegts pirkt, importēt vai nodot regulas XXVII pielikumā uzskaitītās preces, kas ļauj Baltkrievijai dažādot ieņēmumu avotus, tādējādi ļaujot tai iesaistīties Krievijas agresijā pret Ukrainu, ja attiecīgo preču izcelsme ir Baltkrievijā vai tās tiek eksportētas no Baltkrievijas. Ja regulas XXVII pielikumā uzskaitītās preces ir importētas ES pirms 2024. gada 1. jūlija, uz tām neattiecas 1.ra panta aizliegums un tās nav aizliegts tirgot un iegādāties veikalos Latvijā.

Savukārt, Regulas Nr. 765/2006 1.ra panta 9. punktā paredzēts izņēmums, kas nosaka: Regulas Nr. 765/2006 1.ra pantā noteiktais aizliegums nav piemērojams tādu līgumu izpildei līdz 2024. gada 2. oktobrim, kas noslēgti pirms 2024. gada 1. jūlija. Ja regulas XXVII pielikumā uzskaitītās preces līdz 2024. gada 2. oktobrim tiek importētas ES, izpildot pirms 2024. gada 1. jūlija noslēgto līgumu, uz tām neattiecas 1.ra panta aizliegums un tās nav aizliegts tirgot un iegādāties veikalos Latvijā arī pēc 2024. gada 2. oktobra.

Citos gadījumos, ja attiecībā uz konkrētu importa aizliegumam pakļauto preci nav paredzēts pārejas periods vai nav saņemta atsevišķa kompetentās iestādes atļauja, šādu preci kopš brīža, kad stājas spēkā noteiktie sankciju ierobežojumi, nevar importēt vai iegādāties.