A kategorijas piesārņojošās darbības atļauja

J
jautā:
29. augustā, 2011
Aivars Legzdiņš

Vai SIA "Uzvara-Strauti" Gailīšu pagasta Bauskas novadā - uzņēmums, kuram ir izsniegta A kategorijas piesārņojošās darbības atļauja, var veikt piesārņojošās darbības 12 mēnešus bez atļaujas pagarināšanas Valsts vides dienestā Jelgavas reģionālajā vides pārvaldē?

A
atbild:
06. septembrī, 2011
Valsts vides dienests
Inese Kurmahere, Uzraudzības departamenta direktore

Piesārņojošās darbības Latvijā regulē likums „Par piesārņojumu”. Jebkuram operatoram, kurš tiek klasificēts kā A, B vai C kategorijas piesārņojošās darbības veicējs, ir nepieciešams saņemt attiecīgo A vai B atļauju piesārņojošai darbībai vai C kategorijas apliecinājumu piesārņojošai darbībai.

 Kad atļaujas termiņš iet uz beigām (pēc vecā regulējuma) vai iestājas pārskata laiks (ik pēc 7 gadiem pēc jaunā regulējuma), operatoram ir jāsniedz Valsts vides dienesta reģionālajā vides pārvaldē (VVD RVP) informācija, vai operators ir veicis kādas nozīmīgas izmaiņas savā darbībā vai ne.

Likums „Par piesārņojumu” paredz iekārtu apturēšanu, ja veic darbību bez attiecīgās atļaujas vai ja atļauja ir, bet tiek regulāri pārkāpti tās nosacījumi. Tāpat likums „Par piesārņojumu” paredz arī izņēmumu (likuma 32.9 panta sestā daļa): iekārtas vai tās daļas darbību neaptur, ja apturēšana var nodarīt videi, cilvēku veselībai vai dzīvnieku labturībai lielāku kaitējumu nekā iekārtas radītais piesārņojums.

Jūsu norādītajā gadījumā VVD RVP operatoram regulāri liek administratīvos sodus par darbību bez atļaujas. Turklāt, līdzko operators saņems atļauju, viņam būs jāmaksā desmitkārtīgais dabas resursu nodoklis par periodu, kad operators veica savu darbību bez atļaujas.