Komercdarījums un prasījumi

J
jautā:
26. februārī, 2015
Ronalds

Labdien, godājamie juristi! No apdrošināšanas kompānijas man atnākusi pretenzija par regresa prasību par nodarītajiem zaudējumiem par negadījumu, kas noticis pirms 4 gadiem. Negadījumā, kas notika 2011.g. janvārī, iesaistīts SIA "X" nereģistrēts transportlīdzeklis un SIA "Y" (uzņēmums, kurā strādāju kā algots darbinieks) nereģistrēta traktortehnika. Uzņēmumam "X" noslēgts īpašuma (zaudējumu un mantas bojājumu) apdrošināšanas līgums/polise ar apdrošināšanas kompāniju. Atlīdzība uzņēmumam "X" izmaksāta 2011.g. septembrī. Pretenziju par zaudējumu atlīdzināšanu saņēmu 2015.g. februārī. Vēlos piemērot Komerclikuma 406.pantu un uzstāt uz to, ka ir iestājies 3 gadu noilgums prasījumam, kas izriet no komercdarījuma. Jautājums: 1. Vai apdrošināšanas līgums starp SIA "X" un apdrošināšanas kompāniju ir klasificējams kā komercdarījums, aplūkojot Komerclikumu un ar apdrošināšanu saistītos likumus? Vai varu piemērot 406.pantu? 2. Vai 406.pantā minētais "izrietošais prasījums" attiecas arī uz prasījumu, kas tiek vērsts pret trešo personu? Atgādinu, ka es nekādus līgumus ar apdrošinātājiem neslēdzu. 3. Nezinu, vai pret SIA "Y" ir vērsušies apdrošinātāji, bet, ja tā ir noticis, vai skaitās pēc CL, ka noilgums ir pārtraukts, jo par prasījumu ir celts strīds? Un vai prasība pret SIA "Y" par to pašu zaudējumu atlīdzināšanu ir tā pati, kas pret mani, vai juridiski tie ir dažādi prasījumi un pret savu varu piemērot noilgumu? Nevienā no dokumentiem savu vainu neesmu atzinis un nekāda kontakta ar apdrošinātājiem nav bijis (šī ir pirmā pretenzija, ko no viņiem saņemu gandrīz pēc 3 ar pusgadiem). Paldies!

A
atbild:
20. martā, 2015

Atbildot uz Jūsu uzdoto pirmo jautājumu, varam atbildēt apstiprinoši – jā, apdrošināšanas līgums starp divām pusēm, no kurām vismaz viena ir komersants, ir komercdarījums. Savukārt uz pārējiem jautājumiem atbildēt nav iespējams, neiepazīstoties ar visiem dokumentiem un prasījumu pamatotību. Iesakām Jums atrast juridiskās palīdzības sniedzēju un konsultēties ar viņu.