TĒMA: Nodokļi

NĪN pagrabam – kad nav un kad ir jāmaksā

J
jautā:
19. maijā, 2011
Antra

SIA nodarbojas ar dzērveņu audzēšanu un pārdošanu, tai pieder pagrabs, kurā dzērvenes tiek uzglabātas. Vai par pagrabu ir jāmaksā NĪN 1,5% apmērā kā par saimniecisko ēku? Un ja daļu pagraba iznomā citam kartupeļu uzglabāšanai - vai tā arī ir saimnieciskā darbība?

A
atbild:
13. jūnijā, 2011
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Pamatojoties uz likuma „Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta otro daļu, ar nekustamā īpašuma nodokli neapliek ēkas un inženierbūves, kuras izmanto tikai lauksaimnieciskajai ražošanai.

Ministru kabineta 20.06.2006. noteikumu Nr.495 „Likuma „Par nekustamā īpašuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 16. punktā skaidrots: par ēkām, kuras izmanto lauksaimnieciskajā ražošanā, uzskatāmas saimniecības un noliktavu ēkas (piemēram, govju, cūku un aitu kūtis, staļļi, apjumtie laidari, putnu kūtis, klētis, angāri, skābbarības torņi, nojumes kažokzvēru sprostu izvietošanai, kūtsmēslu un vircas krātuves, kautuves), kā arī lauksaimniecībā izmantojamās palīgēkas (piemēram, pagrabi, siltumnīcas, lopbarības tvertnes, tehnikas novietnes, graudu kaltes).

Tādējādi, ja šajā pagrabā Jūs uzglabājat savu saražoto lauksaimniecības produkciju – dzērvenes, tad nekustamā īpašuma nodoklis nav jāmaksā.

Likuma „Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta ceturtā daļa noteic, ka šā likuma izpratnē saimnieciskā darbība ir preču ražošana, darbu izpilde, tirdzniecība, pakalpojumu sniegšana un cita veida darbība par atlīdzību, izņemot:

- maksas pakalpojumu sniegšana atbilstoši valsts vai pašvaldību budžeta iestāžu funkcijām,
- zemes izmantošana lauksaimniecības produktu ražošanai pašpatēriņam,
- kā arī dzīvokļa vai individuālās dzīvojamās mājas (mājas daļas) izīrēšana dzīvošanai vai fiziskās personas īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošas telpu grupas, kuras funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu (garāža, autostāvvieta, pagrabs, noliktava un saimniecības telpa), iznomāšana fiziskajai personai, kura to neizmanto saimnieciskajā darbībā.

Ja Jūs iznomājat daļu no pagraba citai fiziskai personai kartupeļu glabāšanai ģimenes pārtikas nodrošināšanai, tad tā nav uzskatāma par saimniecisko darbību.

Tomēr nodokļa likme no tā nemainās, jo šo pagraba daļu Jūs pats vairs neizmantojat lauksaimnieciskai ražošanai, bet iznomājat citai personai. Tādējādi nekustamā īpašuma nodoklis par šo pagraba daļu, kas iznomāta citai personai, jāmaksā 1,5% no kadastrālās vērtības.