TĒMA: Nodokļi

Individuālais komersants sevi nesūta komandējumā

J
jautā:
04. februārī, 2011
Rita

Labdien! I.K komersants (pats īpašnieks) brauc uz Zviedriju strādāt, 25 dienas uz smagās automašīnas par šoferi, kur zviedrs, darba devējs, mēneša beigās uz I.K. kontu ieskaita naudu par padarīto darbu pēc uzrakstītā rēķina. Sakiet, lūdzu, vai īpašnieks var saņemt arī komandējuma dienas naudu par šīm 25. dienām, un kurš likums nosaka – drīkst vai ne?

A
atbild:
09. martā, 2011
Jadviga Neilande
sertificēta nodokļu konsultante

Ievērojot Ministru kabineta 12.10.2010. noteikumu Nr. 969 „Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 2. punktu, par komandējumu uzskatāms ar komersanta rakstisku rīkojumu apstiprināts darbinieka brauciens uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu Latvijas Republikā vai uz ārvalstīm, lai:
1) pildītu darba vai dienesta uzdevumus;
2) papildinātu zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju.

Tas nozīmē, ka Jūs pats sevi nevarat sūtīt komandējumā, jo Jūs sev neesat darbinieks. Jūs esat pašnodarbinātā persona. Komandējumā Jūs varat sūtīt tikai savus darbiniekus. Dienas naudu maksā tikai darbiniekiem.

Savukārt atbilstoši likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta trešajai daļai Jums ir tiesības visus izdevumus, kas saistīti ar pakalpojuma sniegšanu (ceļa izdevumus, uzturēšanās izdevumus u.c.), iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos.