TĒMA: Tieslietas

Zvērinātu advokātu atbildību paredz likums

J
jautā:
08. augustā, 2024
Kliente

Kā rīkoties, ja advokāts ir sniedzis nekvalitatīvu konsultāciju un neprecīzi informējis par noteiktu likumu darbību? Kur vērsties pēc palīdzības? Vai advokātam ir kāda atbildība par sniegto nekvalitatīvo konsultāciju, kuras dēļ tika iesniegti nepareizi dokumenti ar nepareizām atsaucēm uz likumu?

A
atbild:
09. augustā, 2024
Olga Lauva
juriste

Latvijas Republikas Advokatūras likuma (turpmāk – likums) 3. pants noteic, ka advokāts ir neatkarīgs un profesionāls jurists, kas sniedz juridisko palīdzību, aizstāvot un pārstāvot tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā personu likumīgās intereses, sniedzot juridiskas konsultācijas, gatavojot juridiskus dokumentus un veicot citas juridiskas darbības.

Zvērināti advokāti šajā likumā noteiktajā kārtībā par savu darbību ir disciplināri un materiāli atbildīgi.

Advokātu disciplinārā atbildība saistās ar pienākumiem ievērot likumos, ētikas kodeksos un advokatūras iekšējos noteikumos paredzētās prasības.

Atbilstoši likuma 71. pantam par likumu un citu normatīvo aktu, Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas statūtu, kā arī par zvērinātu advokātu darbību regulējošo instrukciju un zvērinātu advokātu profesionālās ētikas normu pārkāpšanu Latvijas Zvērinātu advokātu padome var ierosināt disciplinārlietu pēc tiesas vai prokurora priekšlikuma, kā arī pēc personu sūdzībām vai pēc pašas iniciatīvas, nosūtot lietas materiālus izskatīšanai disciplinārlietu komisijai.

Latvijas Zvērinātu advokātu padome ir tiesīga izskaidrot zvērinātiem advokātiem viņu rīcības nepareizību, neierosinot disciplinārlietu.

Tātad klients ar pamatotu sūdzību var vērsties advokātu profesionālajā organizācijā – advokātu padomē – un izklāstīt iebildumus par advokāta rīcību. Padome cenšas atrisināt problēmu bez tiesas procesa. Taču, ja tas nav iespējams, tad advokātu padome var lemt, kā rīkoties tālāk.

Detalizētāk par zvērinātu advokātu disciplināro atbildību aicinu uzzināt LV portāla skaidrojumā Advokātu disciplinārā atbildība.

Papildus saskaņā ar likuma 110. pantu klientam ir tiesības prasīt atlīdzību par zaudējumu no advokāta, kurš tam sniedzis juridisko palīdzību.

Klientam nelabvēlīgs lietas iznākums vai cits nelabvēlīgs juridiskās palīdzības sniegšanas rezultāts nav pamats advokāta atbildībai, ja nav konstatēti visi zaudējumu atlīdzināšanas priekšnosacījumi.

Prasību par zaudējumiem, kas radušies saistībā ar advokāta profesionālo darbību, pret advokātu var celt tiesā triju gadu laikā no tiesību aizskāruma brīža, šo prasību iesniedzot pilsētas (rajona) tiesai atbilstoši advokāta prakses vietas vai zvērinātu advokātu biroja adresei.

Advokātu profesionālās darbības rezultātā radītā iespējamā zaudējuma risks ir apdrošināms. Latvijas Zvērinātu advokātu padome slēdz apdrošināšanas līgumu par visu advokātu profesionālās darbības riska apdrošināšanu (grupas apdrošināšanas līgums).