TĒMA: Mājoklis

Pārvaldīšanas izdevumu segšana

J
jautā:
26. jūlijā, 2024
Māra

Labdien! Jautājums par pārvaldīšanas/apsaimniekošanas maksas segšanu. Nekustamais īpašums sastāv no viena zemesgabala, kur atrodas divas daudzdzīvokļu ēkas (katrā 60 dzīvokļi ar kopējo platību 3350 m2, dzīvokļi sadalīti katrs savā nodalījumā), un vienas atsevišķas ēkas (pazemes autostāvvieta 2100 m2 platībā), kura sastāv no neapdzīvojamās telpas (reģistrēta atsevišķā nodalījumā), kura pieder 80 līdzīpašniekiem, katram 1/80 domājamās daļas no telpas. Par minēto ēku izziņā no kadastra norādīts: dzīvokļa īpašuma kadastra numurs xxx, platība 2100 m2, dzīvokļa īpašumā ietilpstošā kopīpašuma domājamā daļa 2100/8800, izmantošanas veids neapdzīvojamā telpa. Ēku apsaimniekošanu veic apsaimniekošanas kompānija. Vai apsaimniekošanas izmaksas (iekļautas izmaksas par telpu un teritorijas uzkopšanu, komunikāciju sistēmu apkopi, administratīvās izmaksas un peļņa) ir jādala uz kopējo platību, ieskaitot neapdzīvojamo telpu trešajā ēkā, vai tikai uz dzīvokļiem? Vai trešajai ēkai, ņemot vērā, ka arī viņiem proporcionāli pieder domājamās daļas no kopējā īpašuma, jāmaksā apsaimniekošanas maksa? Paldies!

A
atbild:
01. augustā, 2024

Kā ir norādīts jautājumā, autostāvvietas ēka kadastra informācijas sistēmā ir apzīmēta kā: dzīvokļa īpašums; kadastra numurs xxx; platība 2100 m2; dzīvokļa īpašumā ietilpstošā kopīpašuma domājamā daļa 2100/8800; izmantošanas veids  neapdzīvojamā telpa, kura pieder 80 līdzīpašniekiem, katram 1/80 domājamās daļas no telpas.

Atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 10. pantam dzīvokļa īpašniekam ir pienākums:

  • piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā;
  • segt dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus šā likuma 13. pantā noteiktajā kārtībā;
  • norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana);
  • maksāt uz dzīvokļa īpašumu attiecinātos nodokļus;
  • maksāt zemes nomas maksu vai likumisko lietošanas maksu par zemes lietošanas tiesībām, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes u. tml.

Attiecīgi neapdzīvotās ēkas (dzīvokļa) kopīpašniekiem jāsedz ar minētā īpašuma pārvaldīšanu saistītie izdevumi, tai skaitā izmaksas par telpu un teritorijas uzkopšanu, komunikāciju sistēmu apkopi (ja konkrētajā īpašumā tādas ir izbūvētas), administratīvās izmaksas u. c. izmaksas, kas attiecināmas uz konkrēto īpašumu un apstiprinātas ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu.