TĒMA: Tieslietas

Advokāta un klienta vienošanās līgumam jābūt tiesiskam

J
jautā:
04. jūnijā, 2024
Ineta

Vai advokāts ir tiesīgs vienošanās līgumā iekļaut pretlikumīgus nosacījumus?

A
atbild:
05. jūnijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Ja jūs ar līgumu šajā gadījumā domājat zvērināta advokāta un klienta vienošanos par uzņemšanos vest klienta lietu, tad šādas vienošanās saturu nosaka Latvijas Republikas Advokatūras likums. Šī likuma 57. panta pirmā daļa nosaka minimālās prasības, kas jāparedz, slēdzot šādu vienošanos. Līgumā jānorāda: 1) puses  klientu un juridiskās palīdzības sniedzēju; 2) juridiskās palīdzības veidu; 3) zvērināta advokāta atlīdzību vai tās aprēķināšanas kārtību; 4) atlīdzības samaksas kārtību; 5) zvērinātus advokātus, kuri sniegs juridisko palīdzību, ja vienošanos noslēdzis zvērinātu advokātu birojs. Kā jebkurā citā līgumā, arī šādā vienošanās līgumā puses var ietvert vēl citus papildu nosacījumus, tomēr tie, protams, nedrīkst pārkāpt likumu. Pretējā gadījumā šie nosacījumi būtu uzskatāmi par prettiesiskiem.

Jūs savā jautājumā gan neesat norādījusi, tieši kuri vienošanās nosacījumi, jūsuprāt, ir prettiesiski, tādēļ šajā konsultācijā nebūs iespējams šo jautājumu komentēt padziļināti. Katrā ziņā jums vispirms būtu ieteicams savas bažas par vienošanās saturu izrunāt ar pašu zvērināto advokātu. Iespējams, noticis kāds pārpratums, nosacījumus var arī precizēt. Ja konflikts ir samilzis un uzskatāt, ka jūsu tiesības ir pārkāptas, tad par zvērinātā advokāta rīcību pretenzijas jūs varat paust Latvijas Zvērinātu advokātu padomē. Ja arī šāda ārpustiesas strīda risināšana nedod rezultātus, tad jums ir tiesības savu aizskarto tiesību aizsardzībai vērsties pret zvērināto advokātu arī tiesā.