TĒMA: Tieslietas

Svarīgs ir vecāka ieraksts dzimšanas apliecībā

J
jautā:
02. jūnijā, 2024
Paldies

Bērna tēvs pēc tautības ir anglis, un viņš no bērna atteicās, kad mamma bija piektajā grūtniecības mēnesī. Mazajam jau ir 8 mēneši, bet bērna tēvs vēl nav uzmeklējis bērnu. Bērns pēc tautības ir latvietis. Ja ar bērna mammu kaut kas notiek, vai viņas nāves gadījumā tēvs var pieprasīt tiesības uz bērnu? Vai bērna aizbildniecību tad var pārņemt mammas brālis? Vai bērna tēvam oficiāli ir jāatzīst, ka viņš ir atteicies no bērna?

A
atbild:
10. jūnijā, 2024
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 34. panta ceturtajai daļai, ja bērna māte nav laulībā un līdz dzimšanas fakta reģistrācijai bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta, tad dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas tikai par viņa māti.

Tātad, ja bērna tēvs nav ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, tad aizbildnību pār bērnu īsteno bērna māte.

Bērna tēvs ir tiesīgs vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par paternitātes noteikšanu un panākt, ka tiek noteikta paternitāte. Tādējādi bērna tēvs tiks ierakstīts bērna dzimšanas apliecībā, varēs pildīt savus vecāka pienākumus un izmantot vecāka tiesības. Civillikuma 158. panta pirmā daļa paredz, ka prasību paternitātes noteikšanai tiesā var iesniegt bērna māte vai bērna aizbildnis, bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas, kā arī persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu. Saskaņā ar Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 35. panta pirmo daļu dzimšanas reģistra ierakstu papildina ar ziņām par bērna tēvu, ja bērnam paternitāte ir atzīta, noteikta vai paternitātes fakts konstatēts Civillikuma 154., 155., 157. un 158. pantā paredzētajā kārtībā.

Bāriņtiesa var iecelt bērnam aizbildni, ja:

  • bērna vecāki ir miruši vai izsludināti par mirušiem;
  • bērna vecākiem ir pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības;
  • bērna vecāki ir pazuduši un izsludināti meklēšanā;
  • bērna vecāki slimības dēļ nespēj pienācīgi aprūpēt un uzraudzīt bērnu;
  • abi bērna vecāki ir nepilngadīgi;
  • radušās būtiskas domstarpības bērna un vecāku attiecībās;
  • radušies citi neatliekami gadījumi (nodrošinot normatīvajos aktos noteikto prasību ievērošanu).

Ja dzimšanas apliecībā ir ieraksts par bērna tēvu, tad vienkārši atteikties no likumā noteiktajiem vecāka pienākumiem nav iespējams. Līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Atbilstoši Civillikuma 198. pantam aizgādība izbeidzas tikai šādos gadījumos:

  • ar vecāku vai bērna nāvi;
  • kad pazudušais no vecākiem atzīts par mirušu;
  • kad bērnu adoptējusi trešā persona;
  • kad bērns sasniedzis pilngadību.