Persona pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas

J
jautā:
21. oktobrī, 2013
uģis kleins

Kas notiek pēc 18 gadu vecuma, ja bērns vēl mācīsies jeb strādās?

A
atbild:
22. oktobrī, 2013
Laura Studente
LV portālam

No jautājuma formulējuma nav skaidrs, vai jautāts, vadoties pēc bērna vai vecāku pozīcijām.

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 3.pantā teikts, ka bērns ir persona, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu, izņemot tās personas, kuras saskaņā ar likumu izsludinātas par pilngadīgām vai stājušās laulībā pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas. 24.pantā norādīts, ka vecāku pienākums ir rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Ja jaunietis sasniedzis 18 gadu vecumu, viņam ir tādas pašas tiesības un pienākumi, kādas ir jebkurai pilngadīgai personai. Tomēr atbilstoši Civillikuma 179.pantam vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz vecākiem līdz laikam, kamēr bērns pats var sevi apgādāt. Tādējādi šis pienākums var nebeigties līdz ar personas pilngadības sasniegšanu.