Daudzdzīvokļu namā visi īpašnieki vienlīdzīgi

J
jautā:
15. decembrī, 2010
ina ozolina

Vai apsaimniekotājiem ir tiesības prasīt lielāku apsaimniekošanas maksu no juridiskām personām, arī ja daži iedzīvotāji to vēlas? Nav pamata palielinātai maksai, nav ne kopīga koridora, ne cita pamata. Es gribu, ka juridiska persona maksā vairāk, lai uztur manu dzīvokli. Vai tas var būt par pamatu, vai ir likumi? Cik zinu, līdz šim nebija. Paldies par atbildi.

A
atbild:
28. decembrī, 2010
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Ja runa ir par daudzdzīvokļu māju, kurā dzīvokļu īpašumi izveidoti privatizācijas rezultātā, šāda prasība par paaugstinātu apsaimniekošanas maksu juridiskai personai, kas arī ir telpu īpašniece, nav likumīga un pamatota. Visi īpašnieki ir vienlīdzīgi – vai tiem pieder mākslinieku darbnīcas, komerctelpas vai dzīvokļi.

Taču, ja, piemēram, ēkas pirmajā stāvā atrodas veikals vai kāds cits pakalpojumu sniedzējs, kas saistīts ar lielu apmeklētāju plūsmu, tad iespējama pastiprināta telpu vēdināšana, kas rodas, bieži virinot durvis, un ar to varētu pamatot noteikta paaugstināta koeficienta piemērošanu maksai par apkuri.

Ja uzņēmums preču piegādei vai citai transporta plūsmai, bet varbūt arī apmeklētāju pieņemšanai (tātad savai komercdarbībai) izmanto kādu ēkai piegulošās teritorijas daļu, ko mājas dzīvokļu īpašnieki tādēļ neizmanto, tad iespējams piemērot papildu koeficientu par šīs teritorijas tīrīšanu.

Bet citādi paaugstinātas maksas noteikšana telpu īpašniekam – juridiskai personai, kas veic komercdarbību, – nav pamatota.