Vai darbavietas maiņa pirms nākamā bērna dzimšanas ietekmē pabalstus

J
jautā:
21. jūnijā, 2023
Anna

Esmu jaunā māmiņa, joprojām esmu dekrētā. No dekrēta jāatgriežas darbā oktobra sākumā. Tagad esmu stāvoklī, jaunais dekrēta atvaļinājums sāksies novembra vidū. Esmu darba attiecībās, kuras, iespējams, plānoju pārtraukt. Līdz ar to rodas jautājums: vai man obligāti ir jāstrādā šajā īsajā (nepilnus 1,5 mēnešus) laikā, lai nepazaudētu bērna kopšanas atvaļinājumu? Kā arī vai pabalsta apmērs būs atšķirīgs no iepriekšēja pabalsta? Šos 1,5 mēnešus plānoju strādāt citā iestādē.

A
atbild:
04. jūlijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja pāriesiet strādāt citā iestādē, tad darba ņēmējas statuss netiks zaudēts un tiesības uz pabalstiem tas neietekmēs.

Vispirms topošajai māmiņai ir tiesības uz maternitātes pabalstu.

Maternitātes pabalstu var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, kura grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ zaudē ienākumus un kurai ārsts izsniedzis darbnespējas lapu B.

Ja darba ņēmējas statuss zaudēts ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma par otro bērnu, tad saglabājas tiesības uz maternitātes pabalstu.

Ja būs piešķirts maternitātes pabalsts, tad par šo bērnu būs tiesības arī uz vecāku pabalstu.

Pabalsti tiek aprēķināti atbilstoši vidējai apdrošināšanas iemaksai par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas 2 mēnešus pirms mēneša, no kura konkrētais pabalsts tiek piešķirts.

Sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Minētais nosacījums tiek piemērots, ja:

  • sievietei ir tiesības uz vecāku pabalstu par nākamo bērnu;
  • nākamais bērns piedzimis, kamēr iepriekšējais vēl nav sasniedzis 3 gadu vecumu;
  • par iepriekšējo bērnu sievietei ir bijis piešķirts vecāku pabalsts.

Piešķirot vecāku pabalstu par nākamā bērna kopšanu, tiek salīdzināti pabalsti: iepriekšējais un tagadējais. Izmaksā vienu – apmēra ziņā lielāko – pabalstu.

Nosacījums par pabalsta apmēra “saglabāšanu” ir spēkā tikai vecāku pabalstam, uz maternitātes pabalstu tas neattiecas. Maternitātes  pabalsts jums tiks aprēķināts no jauna.