TĒMA: Nodokļi

Vai jādeklarē akciju pārdošanas ienākums, ja nav kapitāla pieauguma

J
jautā:
22. aprīlī, 2023
Dāvis

Ja tiek pārdotas akcijas summā virs 10 000 eiro, bet peļņa nav gūta (nav kapitāla pieauguma), vai šī summa ir jādeklarē EDS? Ja ir, tad kurā sadaļā? Cik saprotu, vairs neder kapitāla pieauguma forma.

A
atbild:
12. maijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā gadījumā Latvijas nodokļu maksātājam ir pienākums deklarēt ienākumu no akciju pārdošanas. Ienākumu no akciju pārdošanas deklarē kā kapitāla pieaugumu, iesniedzot deklarāciju par ienākumu no kapitāla pieauguma. Kapitāla pieaugumu aprēķina, no akciju pārdošanas cenas atņemot to iegādes vērtību. Ienākumam no kapitāla pieauguma piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi 20% apmērā.

Ja nodokļa maksātājam pārskata periodā ir bijuši tikai darījumi, kuri neveido ar nodokli apliekamu ienākumu no kapitāla pieauguma (ciesti zaudējumi), maksātājs deklarāciju DK par pārskata periodu neiesniedz. To nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”.