TĒMA: Tieslietas

Ja atbildētājs izvairās no tiesas un DNS ekspertīzes

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
03. novembrī, 2022
Nadežda

Labdien! Esmu prasītāja lietā par paternitātes noteikšanu un uzturlīdzekļu piedziņu. Atbildētājs neieradās uz tiesas sēdi, DNS noteikšanu. Tiesas lēmums bija atbildētāja piespiedu nogādāšana uz DNS noteikšanu. Policija ieradās pie atbildētāja viņa deklarētajā dzīvesvietā, neviens neatvēra durvis, un ar to viss beidzās. Kādam iznākumam jābūt šajā lietā? Atbildētājs brīvi pārvietojas, visi viņu redz. Vai tiešām viņam neko nevar izdarīt? Lieta ilgst jau no šīgada maija.

A
atbild:
02. janvārī, 2023
Ilona Barkovska
juriste

Civilprocesa likuma 249.1 panta otrā daļa nosaka –, ja kāds no lietas dalībniekiem izvairās no ekspertīzes, tiesa pieņem lēmumu par šīs personas piespiedu nogādāšanu tiesu ekspertīzes izdarīšanai.

Savukārt, ja atbildētājs (lietā par bērna bioloģiskās izcelšanās noteikšanu) izvairās no tiesas, tā var lemt par dažādu procesuālo sankciju piemērošanu.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 65. pantu šajā likumā noteiktajos gadījumos tiesa var piemērot šādas procesuālās sankcijas:

1) brīdinājumu;

2) izraidīšanu no sēžu zāles;

3) naudas sodu;

4) piespiedu atvešanu uz tiesu.

Dažos gadījumos ļoti efektīvs var būt, piemēram, naudas sods.

Tāpat saskaņā ar Civilprocesa likuma 70. pantu lietas dalībniekus un citas personas, kuras ar savu darbību vai bezdarbību traucē tiesas darbu, līdztekus likumā paredzētajām procesuālajām sankcijām likumā noteiktajos gadījumos var saukt pie administratīvās vai kriminālās atbildības.

Vairāk par procesuālo sankciju veidiem varat lasīt LV portāla publikācijā, kas ir pieejama šeit.