E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24104
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Darbinieka nosūtīšana uz apmācībām

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. septembrī, 2021
Elīna

Labdien! Lūdzu konsultāciju par mācībām, apmācībām, kursiem darbiniekam. Kā rīkoties, ja darba devējs jau ilgu laiku nekur nenosūta, bet strādāju skolā un strādājot jūtu, ka nepieciešams celt kvalifikāciju un iegūt papildu zināšanas savā jomā? Esmu izgājusi vairākus kursus par saviem līdzekļiem, darba devējs maksāt par kursiem atsakās. Vēl ļaunāk, darba devējs vairākas reizes ir aizrādījis, ka šādas mācības traucējot veikt darba pienākumus. Vai darbiniekam ir aizliegts izglītoties un mācīties, ja uz mācībām nenosūta darba devējs? Un vai tās dienas, kad neesmu darbā mācību dēļ, var uzskatīt par attaisnotām, vai arī man šīs dienas tomēr būtu pienākums atstrādāt?

A
atbild:
01. oktobrī, 2021
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Darba likuma normas neregulē jautājumu, cik bieži darba devējam būtu jānodrošina darbinieka profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana.

Par apmācību kursa, kas saistīts ar profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu, apmeklēšanu darbiniekam ar darba devēju ir jāvienojas. Ja darba devējs nosūta darbinieku uz profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem, tad darba devējam saskaņā ar Darba likuma 96. panta pirmo daļu jāsedz ar apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu saistītie izdevumi.

Ja profesionālās apmācības vai kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumi uzskatāmi par tādiem, kas atbilstoši apstākļiem ir saistīti ar darbinieka veicamo darbu, taču šādai profesionālajai apmācībai vai kvalifikācijas paaugstināšanai (darbinieka konkurētspējas pilnveidošana) nav noteicoša nozīme nolīgtā darba izpildei, darba devējs un darbinieks atbilstoši Darba likuma 96. pantā ietvertajam regulējumam var slēgt atsevišķu vienošanos par darbinieka profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu un ar to saistīto izdevumu atlīdzināšanu.

Ja darba devējs nepiekrīt darbinieka nosūtīšanai uz profesionālās apmācības vai kvalifikācijas paaugstināšanas kursiem, tad darbinieks var lūgt darba devējam piešķirt atvaļinājumu ar darba samaksas saglabāšanu vai bez tās un izmantot atvaļinājuma laiku pēc sava ieskata, tāpat arī apmeklēt kursus ārpus nolīgtā darba laika.

Atbilstoši Darba likuma 74. pantam darba devējam ir pienākums izmaksāt noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks:

  • pamatojoties uz attiecīgu darba devēja rīkojumu, veic veselības pārbaudi ārstniecības iestādē;
  • iepriekš par to paziņojot darba devējam, ārstniecības iestādē nodod asinis vai asins komponentus;
  • pamatojoties uz attiecīgu darba devēja rīkojumu, darba laika ietvaros piedalās profesionālajā apmācībā vai kvalifikācijas paaugstināšanā.

Tādējādi, ja darba devējs nav izdevis rīkojumu par darbinieka nosūtīšanu uz profesionālo apmācību, nav pamata uzskatīt, ka patstāvīgi izvēlētajās apmācībās pavadītais laiks ir attaisnojams un apmaksājams.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 3 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas