Vai bezdarbnieka pabalstu var saņemt, ja reģistrē saimniecisko darbību

J
jautā:
23. augustā, 2021
Madara

Labdien! Vai ir iespējams pieteikties uz saimnieciskās darbības veicēja statusu, ja pašreiz saņemu bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
26. augustā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bezdarbnieka pabalstu maksā, kad ir iegūts bezdarbnieka statuss un ir izpildīti citi nosacījumi pabalsta saņemšanai.

Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmās daļas 2. punkts noteic, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”). Tātad attiecīgi arī bezdarbnieka pabalstu var saņemt, ja nav ienākumu, no kuriem jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Covid-19 ietekmes dēļ likumā ir paredzēts, ka līdz 2021. gada 31. decembrim persona nezaudē bezdarbnieka statusu, ja darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statuss divreiz 12 mēnešu periodā iegūts uz laiku, kas kopā nepārsniedz 120 dienas, ja par to paziņots Nodarbinātības valsts aģentūrai. Vispārējā kārtībā likuma 12. pantā noteiktais periods ir 60 dienas.